Haftanın Önerisi: İshak

04.07.2022 © Novelius Edebiyat

Yazan: Mehmet BAHÇECİ

novelius Nitelikli edebiyatın peşinde, durmaksızın çalışmaya ve üretmeye devam ediyoruz. İyi kitapların iyi okurlarla buluşması gayesiyle çıktığımız yolda, her hafta yeni bir eserin tanıtımını yapmaktan kıvanç duymaktayız. Büyük önem verdiğimiz kitap incelemelerimize, makale ve röportajlarımıza, her zamanki şevk ve titizliğimizle devam ediyor olacağız.

Türk öykücülüğünün gelişimindeki en önemli duraklardan biri olan İshak‘ı haftanın önerisi köşemize taşıyoruz.

Edebiyatta büyülü gerçekçilik akımının ilk örneklerinden biri olarak kabul edilen İshak, 1995 Yılında, menfur bir bombalı saldırı sonucu yitirdiğimiz Onat Kutlar‘ın en ünlü eseri konumunda.

ONAT KUTLAR
"Onat Kutlar"

Şair, Yazar ve Düşünür Onat Kutlar’ın, 1950’li yıllarda, henüz genç bir üniversite talebesiyken kaleme aldığı öyküleri, 1959 Yılına gelindiğinde, İshak isimli öyküsünün adıyla kitap haline getirilip yayımlanır. Ve bu eser, 1960 Yılı Türk Dil Kurumu ödülüyle taltif edilir. Bir eserin, yazarı hayattayken kıymetinin bilinmesi, ödüllendirilmesi ne büyük mutluluk!

2009 Yılında Yapı Kredi Yayınları tarafından, eserin 50. Yıl özel baskısı okurların beğenisine sunulmuştur.

Eserde toplam dokuz öykü yer almakta ve en az öyküler kadar değerli bir metin de kitabın hemen başında okuyucuyu selamlamaktadır. Bu değerli metin, yazarın 1977 Yılında, İshak’a dair kaleme almış olduğu önsözüdür.

Eserdeki öyküler:

Horozlar

Hadi

Yunus

Çatı

Kediler

Dördüncü

At Cambazları

İshak

Kül Kuşları

Türk öykücülüğünün mihenk taşı olarak kabul edilen İshak, daha uzun yıllar öyküseverlere ve yazarlara ilham vermeye devam edeceğe benziyor.

YAPI KREDİ YAYINLARI ARKA KAPAK TANITIM YAZISI:

“Bir sürü ölmüş kedi ile bir arada yaşamayı seven o eski dostumuzu uzun uzun hatırlamakta ne yarar var. Şimdi onun saçları uzamıyor. Hiçbir şeyden haberi yok. Belki de uzun bir uykuya yatmıştır. Öyleyse rahatça giyinebilir, sokağa çıkabilirim.” O’nun artık saçları uzamıyor. Ama okuyanın içinde bir bıçak yarası gibi derin izler bırakan öyküleri, geçmiş yıllardan gelip gelecek yıllara uzanıyor. Yılların kapıları İshak’a hep açık kalacak.

04.07.2022 © Novelius Edebiyat

Haftanın Önerisi: İshak” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın