İnceleme: Elçinin Toprakları

24.04.2022 © Novelius Edebiyat

Yazan: Mehmet BAHÇECİ

Elçinin Toprakları, Yazar Talha Kalay tarafından kaleme alınan bir ilk roman. Aynı zamanda bu roman, “Bilge Ejderler Çağı Serisi” olarak tasarlanan bir serinin ilk bölümü olarak karşımıza çıkıyor.

“Yazar Talha Kalay”

Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık (KDY) Etiketiyle okurların beğenisine sunulan roman, kitabın içeriğiyle son derece uyumlu bir görsel çalışmasına sahip. Yayıncılık dünyasında neredeyse standart halini alan 13 x 19,5 ebatlarındaki kitap, bizim de KDY’den okuduğumuz ilk roman olma özelliğinde. Yine kitabın fiziki yapısıyla devam edecek olursak, arka kapakta okuru selamlayan kısa tanıtım yazısının hemen altında konuşlu, çok hoş bir harita görseli barındırdığını söyleyebiliriz. Bir nevi yönerge görevi gören bu görsel ile kitapta bahsi geçen olayların harita üzerinde takibi mümkün. Benzer içeriğe sahip pek çok kitap da da karşılaştığımız bu yöntem, okuma konforumuzu artıran hoş bir ayrıntı olarak öne çıkıyor. Öyle ki, okuma esnasında sık sık arka kapaktaki görsele bakma ihtiyacı hissettik.

Romanda bahsi geçen, arka kapakta okuyucuya sunulan “kıta” ya da en iyisi biz ona “Thanaka evreni” diyelim…

Okuyacaklara spoiler vermemek adına, konunun etrafından dolaşmak suretiyle kitabın içeriğinden kısaca bahsedelim. Ejderhaların, elçilerin ve pek tabii olarak halkların yaşadığı ve birbirleri üzerine hakimiyet mücadelesine giriştikleri bir dünyayı, bir kurgu evreni okuyoruz Elçilerin Toprakları isimli eserde. Anlatılan olaylar her ne kadar bir kurgu evrende geçiyor olsa da günümüz yönetim biçimleriyle ve siyasi mücadeleleriyle benzeşen yanları da yok değil. Bu paslaşmayı siyasi entrikalaın döndüğü, tekinsiz Thanaka evreninde gözlemlemek mümkün.

Kitabın en beğendiğimiz yönlerinden biri de, kahramanların isimlerinin; Dragos, Leydi Aspera, Amiral Nodias, Neth ve Bilge Enora gibi son derece orijinal ve kulağa hoş hoş gelen isimlerden oluşmasıydı. Bu isim türetme bahsinde yazarın hakkını teslim etmek gerekir. Son derece başarılı seçimlere imza atılmış.  

Kitabın editöryal anlamda biraz daha elekten geçirilmesi ihtiyacı, okurken karşılaştığımız bir his olarak öne çıktı. Bu hisse daha çok, cümle içlerinde karşılaştığımız, fazlalık olarak niteleyebileceğimiz kelimeler neden oldu. Fakat kitabı merak edenler, belki de satın almak isteyenler için şunu da belirtelim ki, gönül rahatlığıyla alabilirsiniz. Zira bahsettiğimiz editöryal durum, okuma bütünlüğünüz içerisinde eriyip gidecek, okuma zevkinizi çok da sekteye uğratmayacak bir durumdur. Hem yılların anlı sanlı yayınevlerinin kitaplarında bile, zaman zaman benzer baskı hatalarıyla karşılaşmıyor muyuz?..

Keyifle okuduğumuz, yazarının hayal gücüne şapka çıkardığımız bu güzel eseri, hemen her yaştan okura, bilhassa da gençlere tavsiye ediyoruz. Sözlerimizi, eserden sevdiğimiz bir pasajla nihayetlendirirken, genç yazarımız Talha Kalay’dan seriye devam etmesini ve hatta bu seriden bağımsız olarak farklı metinler de kaleme almasını talep ediyoruz.  

Genç Elçi Neth, Akera’da halkına sesleniyor:

Thanaka’lılar! Beni dinleyin. Sizlerin özgürlüğünüze nasıl düşkün olduğunuzu biliyorum. İnsanlığın en yüce erdemlerine sahip olmak için arzunuzu da, hüküm altında yaşamaktan duyduğunuz rahatsızlığı da biliyorum. Ben, taşımaktan utanç duyduğum görevimle Elçi Neth olarak değil, sizler gibi Dragos’un zalimliğine sevdiklerini kurban vermiş bir Thanakalı olarak karşınızdayım. Dragos yarattığı korkuyla beslenen, zayıf ve güçten düşmüş bir yaratıktır. Tüm kalbimle bilmenizi isterim ki, sizlerle aynı duyguları hissediyor, kendimi sizden ayırmıyorum. Bugün, burada, sizlerden korkuyla beslenen bir itaati değil, özgürlüğü isteyen bir halkın cesaretini istiyorum. Hep birlikte Ejder Çağı’nı kapatıp, Özgür İnsanların Çağını başlatalım.

Elçinin Toprakları, Talha Kalay, KDY, Sayfa 76, 77
Talha Kalay Kimdir?
Yazar Talha Kalay'ı kendi cümleleriyle tanıyalım:

İki üniversite bitirdikten sonra gerçek anlamda okur yazar olmadığını fark eden yazar, geç de
olsa klasik metinler, bilim tarihi, felsefe ve fantastik edebiyat üzerine okumalarına başlamış
ve devam etmektedir. Kendi kendine öğrendiği katı modelleme ve mekanik tasarım ile
mühendislik yaparken, aynı zamanda düşünce dünyasını yeniden inşa etmeye
çalışmaktadır. Hayatı, karşısına çıkan şeyler ve ortaya çıkardığı şeyler olarak ikiye ayırdığı
için şiir, hikaye ve roman türünde eserler yazmayı denemektedir. Kendi evreninde
oluşturduğu fantastik kurgu serisinin ilk kitabında bilgeliğin ve özgürlüğün insana geçiş
sürecini, halkın farklı kesimlerinin otoriteye karşı tutumlarını temsili varlıklar üzerinden
işlemektedir.

Talha Kalay
27.12.1990

24.04.2022 © Novelius Edebiyat

İnceleme: Elçinin Toprakları” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın