Haftanın Önerisi: Âdemden Önce

24.04.2022 © Novelius Edebiyat

Yazan: Mehmet BAHÇECİ

novelius Nitelikli edebiyatın peşinde; durmadan, yorulmadan didinmeye ve üretmeye devam ediyoruz. İyi kitapların iyi okurlarla buluşması gayesiyle çıktığımız yolda, her hafta yeni bir eserin tanıtımını yapmak niyetindeyiz. Büyük önem verdiğimiz kitap incelemelerimize, makale ve röportajlarımıza, her zamanki şevk ve titizliğimizle devam ediyor olacağız.

Amerikan edebiyatı denildiğinde, akla gelen ilk isimlerden biri de, hiç kuşku yok ki, Jack London‘dır. Ülkemizde daha ziyade: Beyaz Diş, Vahşetin Çağrısı, Martin Eden üçgenin de tanınıyor olsa da, Âdemden Önce, Demir Ökçe ve Yıldız Gezgini gibi eserlerinin de aralarında olduğu, oldukça hacimli bir külliyata sahiptir.

Jack London, kısacık yaşamı boyunca türlü işlerde çalışmış, serserilikten, sosyalizm militanlığına, demir yolu işçiliğinden, yazarlığa kadar uzanan geniş bir yelpazede tecrübeler edinmiştir.

“Jack London” 12.01.1876 – 22.11.1916

Novelius Edebiyat olarak, edebi eserlerde aradığımız “özgün olma” kriterimizi en üst düzeyde karşıladığına inandığımız eserlerin başında gelen Âdemden Önce’yi, “Haftanın Kitap Önerisi” köşemizde ilginize sunarız.

Usta yazar Jack London, mağaralarda ve ağaç tepelerinde yaşam süren uzak atalarımın ilkel dünyasına hepimizi davet ediyor.

Eserin oldukça ilginç ve merak uyandırıcı bir konusu vardır. Adı kitapta zikredilmeyen baş karakter, çocukluktan bu yana, çok özel bir durumla yaşamaktadır. Tıp literatürüne kişilik bölünmesi olarak geçen bu durum, devamlı surette tekrar eden ve gerçek hayattan ayırt edilmesi imkansız olan rüyalar eşliğinde zuhur etmektedir. Kahramanımız genetik yollardan (evrim yoluyla) uzak atalarının hislerini ve ilkel hayattaki yaşam tecrübelerini miras almıştır. Kişilik bölünmesi yoluyla da rüyalarında bu ilkel dünyanın misafiri olmakta ve maceradan maceraya atılmaktadır. Bu girizgahla başlayan roman, okura nefeslerini tutarak okuyacakları, serüven dolu sayfalar vaat etmektedir. Diğer bir anlatımla, gündüzleri modern hayatı, geceleri rüyasında ise hiç de tekin olmayan ilkel hayatı yaşamaktadır kahramanımız.

İş Bankası Kültür Yayınları Tanıtım Bülteni:

Adem’den Önce rüyalarında tarihöncesi bir çağda yaşayan alter ego’su Kocadiş’in başından geçenleri gören modern bir Amerikalı çocuğun öyküsüdür. O çağda üç ayrı tür insansı bulunmaktadır: Henüz ağaçtan inmemiş, vahşi maymunlara daha yakın Ağaç İnsanları; Kocadiş’in “Halk” olarak adlandırdığı ve kendisinin de ait olduğu, hem ağaçlarda hem de mağaralarda yaşayan tür; bir de bu insansıların en gelişmişi olan, ateş yakıp ok ve yay kullanan Ateş İnsanları. Eser 20. yüzyıl başlarında evrim meselesini kamuoyunun gündemine taşımasıyla dikkat çeker. London modern anlatıcısının binlerce asırlık bir mesafeden baktığı ilkel insanın düşünce yapısını düş gücüyle zenginleştirerek aktarır. Uzak atalarımıza ve içinde yaşadıkları, dur durak bilmeyen bir çatışma ve hayatta kalma mücadelesinin süregeldiği gaddar dünyaya ilişkin karanlık bir tablo çizer.

17.04.2022 © Novelius Edebiyat

Bir Cevap Yazın