Mine Söğüt’den Yeni Roman: “Başkalarının Tanrısı”

15.04.2022 © Novelius Edebiyat

Yazan: Mehmet BAHÇECİ

Yazar Mine Söğüt‘den yeni roman…

Deli Kadın Hikâyeleri, Gergedan ve Kırmızı Zaman gibi kitaplarıyla tanınan Gazeteci Yazar Mine Söğüt’ün son roman çalışması “Başkalarının Tanrısı” Can Yayınları etiketiyle okurlarla buluşuyor. Editörlüğünü Cem Alpan‘ın üstlendiği romanın kapak tasarımında Bahadır Baruter imzasını görüyoruz.

Mine Söğüt’ün 2022 Nisan ayında okurlarla buluşan son kitabı: Başkalarının Tanrısı

Can Yayınları Tanıtım Bülteninden:

“Ne doğumumuz ne ölümümüz ne de doğumla ölüm arasında can çekişerek sürdürdüğümüz hayatlar bize ait. Başkalarının isteklerinden doğuyor, başkalarının istediği gibi yaşıyor ve başkaları yüzünden ölüyoruz. Bizim sandığımız hayat bizim değil, bizim sandığımız beden bizim değil…” Karanlık geçmişi tuhaf olaylarla dolu, bacakları dizlerinden kesik yaşlı Efsun Abla… Kim olduğunu hatırlamayan, hafızasını yitirmiş Adnan Abi…Sokaklarda orospuluk yaparak para kazanan toksikoman Hülya…Bir sabah uyanıp düzenini, evini, ailesini, işini terk ederek sokaklardaki tekinsiz hayata karışan, kafası karışık şair Musa…Ve çöpte bulunmuş bir bebek, Matruşka… Her biri kendi zorlu sorularıyla baş etmeye çalışan ve kucaklarındaki kimsesiz bebekle şehrin sokaklarında kendilerine barınacak bir delik arayan bu dört insan, bilinmeze doğru sürüklenen hayatlarıyla en sert gerçeklere işaret eden uçurumların kıyısında dolanıyor.Onlar her şeye karşın ayakta kalmakta inat edip şehri kuranların ve yıkanların kimliğini sorgularken, okuru da kendi kimliğiyle yüzleştiren sorular denizine açılmaya davet ediyor. Başkalarının Tanrısı’yla Mine Söğüt biri bebek beş sokak insanının yarı hayal yarı gerçekçi hikâyesiyle, yanından geçip gittiğimiz ve görmezden geldiğimiz insanların tanrısına, dolayısıyla da sözümona medeniyetimizin temellerine dair acımasız bir sorgulamaya girişiyor.

Mine Söğüt Kimdir:

“Mine Söğüt”

MİNE SÖĞÜT, 1968’de İstanbul’da doğdu. 1985’te Kadıköy Kız Lisesi’nden mezun oldu ve aynı yıl İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Latin Dili ve Edebiyatı Bölümü’ne girdi. Lisans eğitimini 1989’da tamamladı ve aynı bölümde yüksek lisansa devam etti. Gazeteciliğe 1990’da Güneş gazetesinde başladı. Daha sonra Tempo dergisi ve Yeni Yüzyıl gazetesinde çalıştı. Haberci adlı televizyon belgeselinin metin yazarlığını yaptı. Çeşitli dergi ve gazetelerde yazı ve röportajları yayımlandı.

Karikatürist Bahadır Baruter ile evlidir. 7 Mayıs 2013’ten beri Cumhuriyet Gazetesinde köşe yazısı yazmaktadır.

15.04.2022 © Novelius Edebiyat

Mine Söğüt’den Yeni Roman: “Başkalarının Tanrısı”” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın