Haftanın Önerisi: Jane Eyre

12 Nisan 2022 © Novelius Edebiyat

Yazan: Mehmet BAHÇECİ

novelius Nitelikli edebiyatın peşinde; durmadan, yorulmadan didinmeye ve üretmeye devam ediyoruz. İyi kitapların iyi okurlarla buluşması gayesiyle çıktığımız yolda, her hafta yeni bir eserin tanıtımını yapmak niyetindeyiz. Büyük önem verdiğimiz kitap incelemelerimize, makale ve röportajlarımıza, her zamanki şevk ve titizliğimizle devam ediyor olacağız.

Charlotte Brontë (21 Nisan 1816 – 31 Mart 1855) 

Bu hafta sizler için seçtiğimiz kitap, Viktorya Dönemi yazarlarından Charlotte Bronte’nin başyapıtı, JANE EYRE.

Charlotte Bronte, Edebiyat tarihine Bronte Sisters olarak geçen üç güçlü İngiliz “yazar” kız kardeşlerden en büyüğü ve en popüler olanıdır.

Roman, 1800’lü Yılların İngiliz yaşam tarzını yansıtması, dönemin sorunlarına bilhassa kadının toplumdaki ve iş hayatındaki yerine ayna tutması bakımından oldukça önemli bir eserdir.

Eserde, küçük yaşta yetim ve öksüz kalan küçük Jane’in önce yengesinin yanındaki, sonra da yatılı kız öğretmen okulundaki, çoğunlukla sıkıntılı ama her daim mücadeleyle geçen günlerine odaklanılıyor. Gencecik bir mürebbiye olan Jane, artık çocukluktan genç kızlığa doğru evirilmiştir. Romanın bundan sonraki safhalarında olaylar da iyiden iyiye gelişmeye ve karmaşıklaşmaya başlar. Artık sıra, Jane’in hayatında belki de en önemli yeri tutacak olan mekâna, yani Rochester Konağındaki günlerini okumaya geliyor. Ortaçağ malikânelerini andırır bu kasvetli konakta, tavan arasındaki gizemli kadının sırrı nedir? Dahası neden vahşidir ve oraya kapatılmıştır?… Tüm bu gizemler okuyucunun önüne serilirken, kahramanımız Jane hayatının belki de en güçlü tutkusuna yani aşka doğru yelken açmaya başlamıştır bile.

Yazar Charlotte Bronte, hem kendi hayatında başardıklarıyla hem de romanlarında hayat verdiği Jane Eyre ve Lucy Snow gibi güçlü kadın kahramanlarıyla, dönemini etkilemiş hatta döneminin gerçekliğinin çok ötesinde eserler yazmıştır.

Defalarca beyaz perdeye uyarlanan bu ilham verici romanı, iki yıl önce yitirdiğimiz Yazar ve Çevirmen Nihal Yeğinobalı’nın muhteşem çevirisiyle okumanızı tavsiye ediyoruz.

Can Yayınları Tanıtım Bülteninden:

Küçük yaşta öksüz kalan Jane Eyre, kendisini hiçbir zaman sevmeyen ancak kocasının vasiyeti üzerine bakımını üstlenen yengesiyle zor bir yaşam sürmektedir. Katı kurallarla yönetilen bir yatılı okula gönderilince, bu kez hayatın başka zorluklarıyla yüzleşmek zorunda kalır. Okulda geçirdiği on yılın ardından öğretmen olarak mezun olur. Edward Rochester’ın malikânesinde mürebbiye olarak iş bulur. Evin gizemli efendisi Rochester’a âşık olur; ancak onu hayal bile edemeyeceği zorluklar ve acılar beklemektedir.

XIX. yüzyıl İngiltere’sinde, her türlü tutuculuğun kol gezdiği Victoria döneminde geçen Jane Eyre, birçoklarınca kadın hak ve özgürlüklerine sahip çıkan ilk romanlardan biri olarak kabul edilir. Yazarı Charlotte Brontë’nin yaşamından izler de taşıyan roman, zorlu bir yaşam süren yapayalnız bir genç kızın güçlü bir kadına dönüşmesinin öyküsüdür.

Jane Eyre, yalnızca kadının erkek egemen toplumdaki konumuna gözüpek yaklaşımıyla değil, şiirsel duygusallığı çağdaş bir gerçekçilikle harmanladığı anlatımıyla da öncü olmayı başarmış klasik bir başyapıttır.

12 Nisan 2022 © Novelius Edebiyat

Haftanın Önerisi: Jane Eyre” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın