2022 Yılı Edebiyat Soruşturması – Bölüm 13: Nevin Ulusoy

07.01.2023 © Novelius Edebiyat

Yayına Hazırlayan: Mehmet BAHÇECİ

NOVELİUS EDEBİYAT Editörün Notu: 2022 Yılı Edebiyat Soruşturmamızda, edebiyatın yükünü sırtlanmış birbirinden değerli isimleri ağırlıyoruz. Konuklarımıza az sayıda ve net sorular yöneltmeye gayret ettik. Edebiyatseverler için faydalı olması temennisiyle...

2022 Yılı Edebiyat Soruşturması –

Bölüm 13: Nevin Ulusoy

Soru 1:

2022 Yılında çıkan kitaplardan en beğendikleriniz hangileri oldu?

Cevap 1:

Latife Tekin‘in Can Yayınları‘ndan çıkan “Zamansız” kitabına vuruldum bu yıl. Dilin olanaklarının ötesinde, hatta bilmediğimiz duyularımıza seslenen bir eser. Mertcan Karakuş‘un Ardis Kitap’dan çıkan “Yüzen Küçük Şeyler” kitabını da çok beğendim. Cortázar‘ın “Manuel’in Kitabı“nın dilimizde yayınlanması da (Everest Kitap) bu yılın güzelliklerinden. 

Soru 2:

2022 Yılında okurlarla buluşan ama hak ettiği ilgiyi göremediğini düşündüğünüz kitaplar hangileridir?

Cevap 2: 

Gökhan Yavuz Demir’in Yeni İnsan Yayınevi’nden Kesin Döneceksiniz kitabı hem dili hem de konusuyla daha fazla ilgiyi hak ediyor kesinlikle. 

nevin ulusoy

Soru 3:

2022 Yılında, edebiyat gündemini meşgul eden konulardan biri de edebiyat ödüllerinin gerekli olup olmadığı tartışmasıydı. Bu konuda neler düşünmektesiniz?

Cevap 3:

Çok fazla ödül var gibime geliyor ve aynı isimler jüride bulunuyor sanki. Ödül çok da önemli değil aslında, ama elbette bir referans oluyor okurlar açısından. 

Soru 4:

2022 Yılını öykü türü açısından ele alırsak, son derece zengin bir yılı arkamızda bıraktığımızı söyleyebiliriz. Yıl içerisinde çıkan öykü kitaplarından, en beğendiğiniz üç öykü hangileriydi?

Cevap 4:

Mine Söğüt’ün Can Yayınları‘ndan çıkan “Gergedan” kitabındaki öykülerin hepsi şahane. Üzeyir Karahasanoğlu’nun Manos Yayınları’ndan çıkan “Geçmişi Beklemek” kitabında “Zamansız” ve “Ardıç Ağacı” öykülerini çok beğendim. 

Soru 5:

Daha nitelikli bir edebiyat ortamının oluşması adına yeni yılda (yayınevi-yazar-okur üçgeninde) neler yapılmalı? Ve 2023 Yılından beklentileriniz nelerdir?

Cevap 5:

Satış değil nitelik ön planda olmalı yayınevleri için. Elbette ekonomik şartlar hepimizi zorluyor, ancak kalite her zaman önceliği olmalı hepimizin. Yazarlarla daha çok programlar, söyleşiler düzenlenmeli. Bağımsız yayınevlerinin ve kitapçıların çokça desteklenmesi gerek diye düşünüyorum. 2023 yılında yeni, nitelikli yazarlara daha çok şans verilmesini, çıkar ilişkilerinden uzak, sadece edebiyatın güzeliyle dolu dolu verimli tartışmaların, sanat ortamının olmasını bekliyorum. 

Novelius Edebiyat’a bu soruşturmada bana da yer verdiği için çok teşekkür ediyorum.

NEVİN ULUSOY‘un Yazıları İçin Lütfen Tıklayınız…

Soruşturma Ana Ekranına Dönmek İçin Lütfen Tıklayınız…

07.01.2023 © Novelius Edebiyat

2022 Yılı Edebiyat Soruşturması – Bölüm 13: Nevin Ulusoy” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın