bilgi yayınevi

Haftanın Önerisi: Yazınsal Türler

06.01.2023 © Novelius Edebiyat

Yazan: Mehmet BAHÇECİ

NOVELİUS EDEBİYAT Bu hafta, Haftanın Kitap Önerisi Köşemizde kurgu dışı bir eseri tanıtmak ve bu vesileyle de büyük bir edebiyatçımızı anmak istiyoruz. 01.09.2017 Tarihinde kaybettiğimiz, Türkiye’nin en büyük dil bilimcilerinden, edebiyat araştırmacısı ve akademisyen Emin Özdemir’den söz etmekteyiz. Bahis konusu eserimizin adı ise Yazınsal Türler.

Bilgi Yayınevi etiketiyle çıkan ve yedinci baskısına ulaşan ‘Yazınsal Türler’ Emin Özdemir’in titizlikle kaleme aldığı eserlerinden sadece bir tanesi. Edebiyat Sözlüğü, Anlatım Sanatı, Eleştirel Okuma, Düşüncenin Toprağı gibi edebiyatın mutfağına yönelik pek çok kıymetli esere imza atan yazarın deneme ve roman türlerinde de çalışmaları bulunuyor.

Yazınsal Türler, edebiyata ilgi duyan tüm kesimlere hitap eden bir baş ucu kitabı olma özelliği taşıyor. Öyle ki, yazının icadından bu yana; şiirden, romana, denemeden, masal ve öykülere kadar tüm yazınsal türleri kapsayan, bu türler hakkında geniş kapsamlı bilgiler veren, uzman görüşleri ortaya koyan bir eser.

Eserde, yerli ve yabancı metinlerden örneklere, yerli ve yabancı yazar ve araştırmacıların görüşlerine sıklıkla başvurulmuş. Meraklıları için tam bir hazine anlamı taşıyan bu güzide eserin daha çok bilinmesi ve okunması dileğiyle…  

emin özdemir
Yazınsal Türler, edebiyata ilgi duyan tüm kesimlerin faydalanabileceği bir baş ucu kitabı...

BİLGİ YAYINEVİ TANITIM YAZISI:

Her yazınsal yaratı, dilin kullanımına ve yaratıcısının iletişim konumuna göre belirli bir tür içerisinde yer alır. Yazı ve yazın evrenimizi oluşturan bu türler nelerdir? Biçimsel ve içeriksel yönden hangi özellikleri içerirler? Elinizdeki kitap, bu temel sorulardan yola çıkılarak hazırlanmıştır. Açıklayıcı örnekleme yöntemine bağlı kalınmıştır kitap boyunca. Bu bağlamda dilsel ve yazınsal ürünleri tanımak isteyen, yazıya ve yazına ilgi duyan herkes için bir elkitabıdır Yazınsal Türler. Özellikle de üniversitelerimizin edebiyat ve iletişim fakültesi öğrencileriyle Türkçe ve edebiyat öğretmenleri için…

KÜNYE:

Eserin Adı: Yazınsal Türler

Türü: Kurgu Dışı

Yazar: Emin ÖZDEMİR

Yayınevi: Bilgi Yayınevi,

Seri: Bilgi Yayınevi, Bilgi Dizisi Serisi

Kapak: Fahri KARAGÖZOĞLU

Basım: 1. Baskı 1999, 7. Baskı 2017

Sayfa: 392 S.

Yazar Hakkında:

Emin Özdemir, (1931, Kemaliye, 1 Eylül 2017, Ankara[1]), Türk akademisyen, dilbilimci ve edebiyat araştırmacısı. Köy Enstitüsü çıkışlıdır. Bir süre öğretmelik yapmış ardından Gazi Üniversitesi’nde eğitimine devam etmiştir. Bir süre Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunduktan sonra geri dönüp Hacettepe Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi‘nde akademisyenlik yapmıştır. Şiir yazmayı çok önceden bırakmış olup daha çok edebiyat araştırmalarına yönelmiş, çeşitli dergilerde Türkçenin özleştirilmesini savunmuştur. (Biyografi Kaynak: Vikipedi)

06.01.2023 © Novelius Edebiyat

Haftanın Önerisi: Yazınsal Türler” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın