yağmurlu yokuş zeki ben

Yeni Kitap: Yağmurlu Yokuş, Zeki Ben!

31.05.2023 © Novelius Edebiyat

novelius edebiyat Romanoku Yayınları‘nın 2023 mayıs ayında edebiyatseverlerle buluşturduğu yeni kitabı Yağmurlu Yokuş, Zeki Ben! ismini taşıyor. Çeşitli edebiyat mecralarından tanıdığımız Eğitimci Yazar Figen Yıldız‘ın ilk kitabı olma konumundaki eserin editöryal çalışmasını Yazar Ali Bektaş üstlenmiş. 15 Öykü, 114 sayfadan oluşan Yağmurlu Yokuş, Zeki Ben!, 29 mayıs 2023 itibariyle tüm seçkin kitap satış noktalarında…

Yayınevi Basın Bülteni

Basılı ve çevrim içi birçok dergide yayımlanan öykülerinden tanıdığımız Figen Yıldız’ın ilk öykü kitabı “Yağmurlu Yokuş, Zeki Ben!” Romanoku Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Sessizliği ve dut dallarının hışırtısını dinleyerek yatıyorum. Orada sallanan gövdeyi düşünüyorum. Benim gövdem olmalı diyorum. Yaşlarla yıkanan yüzü berraklaşıyor. Erken yiten bir hayatla acıtmak istiyorum herkesi. “Karşı çıkıyorum kurallarınıza, anlam veremediğim imkânsızlıklarınıza! Siz, hepiniz! Yalanlarınızdan bıktım! Sahte dünyanız sizin olsun.” diye haykırıyorum.

romanoku yayınları

Figen Yıldız’ın on beş öyküden oluşan ilk kitabı Yağmurlu Yokuş, Zeki Ben! yaşamın gölgede kalan yanlarını çevreliyor. Karanlığını kendine rota belirlemiş karakterlerin yaşama tutunma inadı, yeni bir yol arayışı, bazen gülümseten bazen hüzünlendiren, çoğu zaman durup düşündüren hikâyeleri hepimiz için iyi birer yol arkadaşı olacak nitelikte.


Kendini ararken kaybedenler, adım adım inerken bir düzlüğe karşısında hep aynı yokuşu görenler, senelerce bir kuyunun başını beklerken yaşamın acımasız cümbüşüne kapılıp gidenler Şahmaran’ın, Efrasiyab’ın dizlerine oturup Şehrazat’ın nefesiyle cana geliyor yeniden.


Varoluş sancısının kabuğunu sıyırarak ruhun mahrem yerlerine dokunmak ve içe bakmak isteyenler Yağmurlu Yokuş, Zeki Ben’i okurken yağan yağmura, yokuş çıkmanın zorluğuna aldırmadan gülümseten acının tadını doyasıya çıkarsınlar…

figen yıldız

Figen YILDIZ, İstanbul Fatih’te doğdu. Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdi. Varlık, Masa, Dergâh, Edebiyat Atölyesi, Yük Edebiyat gibi dergiler başta olmak üzere birçok basılı ve dijital mecra ile fanzinlerde öyküleri yayımlandı. Tomris Uyar adına düzenlenen öykü yarışmasında “Yiterken” adlı öyküsüyle finalistlerden biri olmaya hak kazandı. “En Uzun Gün” ve “Dalında Öyküler” adlı seçki kitaplarda da yer alan yazar, Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni olarak İstanbul’da yaşamını sürdürmektedir.

Künye:

Eser Adı: Yağmur Yokuş, Zeki Ben!

Tür: Öykü, Yerli Edebiyat

Yayınevi: Romanoku Yayınları

Yazar: Figen YILDIZ

Editör: Ali BEKTAŞ

Kapak: Gökhan BAŞPINAR

Basım: Mayıs 2023

Sayfa Sayısı: 114

31.05.2023 © Novelius Edebiyat

Bir Cevap Yazın