sumru yayınevi

Yeni Kitap: Kemik Kokusu

12.08.2023 © Novelius Edebiyat


edebiyat Yazar Murat Ercan‘ın 2023 yılında edebiyatseverlerle buluşturduğu ilk öykü kitabı Kemik Kokusu yeni okurlarıyla yolculuğuna devam ediyor. Kemik Kokusu, Serbun Behçet‘in editörlüğünde, Sumru Yayınevi etiketiyle raflarda…

Kemik Kokusu…

Edebiyat bir hâldir. Bir ötekileşme, ötekinde kendini bulma hâli. Bireye olmadığını olma, olduğunun dışına çıkma şansı veren eşsiz bir deneyimdir edebiyat. Edebiyat dünyamızda niceliğin artışına tanık olduğumuz günümüzde, gerçek edebiyat eserinin özelliklerini taşıyan nitelikli eser sayısında aynı oranda bir artış olduğunu söyleyebilmek zor.


Murat Ercan daha ilk kitabında ölümü, ayrılığı, yalnızlığı, aldatmayı ve aldanmayı, kadınları, Bulgaristan’dan zorunlu göçü ya da Cumartesi Anneleri’nin dramını hep aynı ustalıkla anlatıyor. On sekiz öyküden oluşan kitap bu sayede sayfa sayısından umulmayacak ölçüde zengin bir kahramanlar karnavalını andırıyor. Edebiyat tutkunları Kemik Kokusu’nda yeni ve güçlü bir yazarın ilk eseriyle tanışmanın mutluluğunu yaşayacak.

murat ercan


“Gümüş rengi bir yalnızlık bu bahsini ettiğim, nereye sürülürsen orayı karartırsın. Zihnine tutsak olmuşsan bir kez, içi su dolu bir balonun patlamışlığından öteye gidemezsin. Boş. Toparlanamaz. Darmaduman. Sakız yapışmış saç gibi içinden çıkılmaz, onulmaz, bitap hâllerden geçmek; bandı saçaklanmış kaset gibi geriye saramamak zamanı, ansıyamamak bu dediğim. O ucunu bucağını göremediğim kara deliğe, kör girdaba her yuvarlandığımda, tadını damağıma adını dimağıma kazıdığım mandalinayı silemiyorum ne hikmetse. Nazlı’yla tüm sokağı çınlattığımız gibi “Yurtta mandalina cihanda mandalina.”


Yurtta mandalina, cihanda mandalina!”

“B, gasilhanenin yolunu tuttuğunda bir Dostoyevski karakteriydi artık. Yerin yüzeyinde var olduğunun ayırdına vardığı andan bu yana atlattığı ya da altında ezildiği tüm buhranları ayaklarına doladı. Yalpalayarak sağlı sollu uzanan sıralı selvilerin gölgesinde ilerlemeye çalıştı. Lokması ağzında büyür de yutamaz ya insan, yol tıpkı o lanet lokmaya döndü. Çiğnese de yutamıyordu son bir saatte yaşadıklarını.” Kemik Kokusu, Murat Ercan


KÜNYE:

Eserin Adı: Kemik Kokusu

Tür: Öykü

Dil: Türkçe

Yayınevi: Sumru Yayınevi

Yazar: Murat ERCAN

Editör: Serbun BEHÇET

lsbn: 9786057026750

Yayın Tarihi: 02.01.2023

Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı

Cilt Tipi: Karton Kapak

Boyut: 13,5 X 21 cm.

Sayfa Sayısı: 88 s.

12.08.2023 © Novelius Edebiyat


Bir Cevap Yazın