varlık ergen

Varlık Ergen’den Sinestezi

30.07.2023 © Novelius Edebiyat

edebiyat Varlık Ergen, Duyum İkiliği (Sinestezi) rahatsızlığından ilham alarak yazdığı romanı Sinestezi hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Edebiyatist Yayınevi aracılığıyla okurların beğenisine sunulan roman, sıradışı konusu ve yazarının hayatından taşıdığı izlerle öne çıkıyor…

Sinestezi, Varlık Ergen:

“Sinestezi” üzerine roman yazma fikri çocukluk yıllarımdan kalma bir dürtü sayesinde başladı. O dönem sinestet olduğumun farkında bile değildim, daha doğrusu herkesin bu şekilde duyuladığını sanırdım. Günün birinde bir çocuğun sesini tarif etmek isterken “Aaa ne kadar da turuncu,” dediğim için dalga konusu olmuştum. Sonrasında bu işin peşine düştüm ve gerçekleri öğrendim; ben sinestettim. Bu “ayrıcalık” o çocuksu bilinç için tarifsiz bir boşluk hissi yaratmıştı. Sinestezi beni eşine az rastlanır bir empat yapmıştı. Uzun yıllar sinestezi duyumu baskılamak için çabaladım. Sinestezi ile yaşamak inanılmaz bir deneyim. Aksinin nasıl olduğuna dair ise hiçbir fikrim yok. Ben günleri, insanları ve hatta düşünceleri dahi renkli, şekilli ve kimi zaman kokulu algılıyorum. Bu harikulade his elbette hep böyle ışıltılı bir dünya sunmuyor bana. Beynimin bir “şeyi” algılarken olması gerektiğinden daha fazla enerji harcaması beni sık sık yoruyor. Herhangi bir kimse için basit sayılabilecek küçük bir eylem, benim için bazı zamanlarda işkenceye dönüşüyor ve o karmaşık dünyaya migren dâhil oluyor.

varlık ergen

İşte tüm bu süreç Sinestezi romanımı yaratmama yardımcı oldu. Ortak noktaları dışlanmışlık ve savrulmuşluk olan sinestetler, başlangıçta birbirlerinden habersizler. Tüm hayatları boyunca hor görülerek karanlıkta yürümek zorunda bırakılmış olan kahramanlarımız, çok uzaklardan duydukları bir sese kulak veriyorlar. Gümüş Saçlı Kadın’ın önderliğinde sinestezi ile şekillenmiş bilinçler, mutlak kıyameti alt etmek zorundalar. Başka bir evrenden gelen bu eşsiz tını onları Likya Yolu üzerinde bulunan Kargılı Dere’ye götürüyor. Artık yalnız değiller. Duyularının ötesinde yeni bir dünya keşfediyorlar ve nihayet kendileri olmayı başarıyorlar.

sinestezi

Aralık 2021’de Edebiyatist Yayınevi etiketiyle yayımlanan Sinestezi, tıpkı önceki romanım Model Evren gibi dışlanmışların dünyasına götürecek okuru. “Ötekiler,” diye nitelendirdiğim karakterlerimin hepsi, sahip oldukları bu sinestetik yeti sayesinde paralel bir evrenin varlığını keşfedecekler. Roman, bilimkurgu çizgisinde ilerlerken karanlık/gotik tasvirler içermekte. Paralel Evrenler, Distopya, Ütopya ve felsefe gibi kavramlarla harmanlanmış olan eser, okuruna yenidünyalar vadetmekte.


Kıyamete ve yeniden doğuşa tanıklık edeceğiniz bu kitapla birlikte kendinizi duyu karmaşasının ortasında alternatif evrenleri düşlerken bulacaksınız.


Keyifli okumalar dilerim.

Varlık Ergen
varlikergen.com/

30.07.2023 © Novelius Edebiyat

Bir Cevap Yazın