ŞAMANLARIN SONUNCUSU, Mehmet Fırat Pürselim, Kitap İncelemesi:

Şamanların Sonuncusu
Yazar: Mehmet Fırat Pürselim 🇹🇷
Sia Kitap - 87 Sayfa

✏️ Merhaba dostlar. Şamanların Sonuncusu, çocuk ve gençlik kitabı olarak lanse edilse de, yetişkinlerin de rahatlıkla okuyabileceği türden bir eser. Ama kabul ediyorum, her şeyden önce bir gençlik romanı olduğu çok belli.

✏️ Yazarımız, bu tür kitaplarda karşılaşmak isteyeceğimiz iki önemli hususun pek güzel üstesinden gelmiş. Nedir bu hususlar? Hemen açayım; birincisi, okurlarının genel kültürlerine bilhassa mitoloji konularıyla ilgili ciddi katkılar sunmuş, ikincisi (ve bana kalırsa daha da önemlisi) hayal gücüne dayanan pek hoş bir metin ortaya çıkarmış. Hayal gücünü, bilgiden üstün tutmamın nedeni, bilgiyi her yerden; kütüphanelerden, internetten, belgesellerden, ders kitaplarından, oradan buradan, istediğiniz kadar edinebilirsiniz. Bunun için “Şamanların Sonuncusu” nu okumaya gerek yok. Ama yazarın bizleri davet ettiği (benim de keyifle icabet ettiğim) hayal dünyasında meraklı ve heyecanlı bir yolculuğa çıkmak, kahramanımız Kurt Kurdadost’un etrafında dönen gizemleri çözmek için bu eseri okumaya mecburuz. İşin keyfi de bana kalırsa burada.

✏️ Kitabın üçte ikisi bilgi ağırlıklıydı diyebilirim. Şamanlık ve mitoloji ilgimi çekmeyen konular olsaydı muhtemelen sıkılırdım lakin aklına estikçe kurt resimlerine bakan, kurtlarla ilgili belgeseller izleyen biri olduğumdan, kitaptaki mitolojik hikâyeler benim açımdan eziyete dönüşmedi. Son yirmi otuz sayfada ise, tam istediğim gibi, heyecan ve merak temposu üst düzeydeydi.

✏️ Kısacası, bir gram bile sıkılmadan, keyifle okuduğum hatta işin sonu nereye varacak merakıyla sabırsızlandığım bir eser oldu.

✏️ Hayvan sevgisi, dostluk, kardeşlik, barış gibi pek çok önemli konuda güzel mesajlar veren bu kitabı gençlerin okuması ve sevmesi dileğiyle.

Şaman karşılaştığı durumda ne yapacağını en iyi kendisi bilir. Bu, ona doğumuyla birlikte bahşedilmiş kutlu bir bilgelik sanatıdır.

Burada insanların yanı sıra ruhlar da yaşamaktadır. Orman ruhları, dağların, göllerin, ırmakların, hayvanların ruhları. Tüm ruhlar, şamanlar aracılığıyla insanlarla bağlantı kurar.

Farklılıklarımızı kabul edip sevmeliyiz. Ancak bu şekilde özel ve biricik insanlar olabiliriz.

Erbörü, Türk halk inancında kurt adama verilen isimdir. Dişi olanlarına ise Eşbörü denilir.

Bir Cevap Yazın