mehmet bahçeci

Notos’un Eylül-Ekim 98. Sayısı Çıktı

12.09.2023 © Novelius Edebiyat

Tanıtım bülteninden...

• Zeynep Bengü: Bin Yıl Öncesinden Bir Kadın Yazar: Sei Şonagon

MEKÂNIN RUHU/RUHUN MEKÂNI

• Paulina Flores: “Kelimeleri paylaşmak dünyanın en güzel şeyi.”

• Alice Walker: Kederli miyim?

edebiyat Notos’un Eylül-Ekim, 98. sayısı çıktı. Notos’un Bu Sayısını Armağan Ekici Hazırladı.

Notos her yıl bir sayısını bir yazar editöre teslim ediyor ve onun editörlüğünü koşulsuz kabul ediyor. Notos’un bu yılki konuk editörü edebiyatçı Armağan Ekici. Konu başlığını Mekânın Ruhu/Ruhun Mekânı olarak belirleyen Armağan Ekici yazısında, “Mekânın Ruhu/Ruhun Mekânı başlıklı bu dosyayı hazırlarken arka arkaya iklim ve çevre felaketleri haberleri aldık: Bizi biz yapmış mekânların, tekrar dönmek istediğimiz, geleceğe bırakmak isteyeceğimiz mekânların elimizden gidiyor olduğu, tehlike altında olduğu hissinin güçlendiği zamanlardan geçiyoruz.” diyor. Dosyada Armağan Ekici, Dolunay Aker, Merve Şen, Özen B. Demir, Selahattin Özpalabıyıklar, BurakBasmacıoğlu, C. Cengiz Çevik,Yenal Bilgici, Elif Türker Gümüş, CanÖktemer, Levent Şentürk, AnitaSezgener, Pınar Öğünç, Firdevs Ev, Hakkı Kurtuluş ve Berkan M. Şimşek’in yazıları; Vuslat Çamkerten, Nisan Yetkin ve Pelin Kırca’nın desenleri yer alıyor.

NOTOS

Notos’un bu sayısında Şilili yazar Paulina Flores ile Türkçedeki yeni kitabı Aldanış Adası hakkında bir söyleşi var.

Aganta bölümünde günümüz edebiyat dünyasına ve güncel kitaplara dair yazılarıyla Alper Güngör, Aslı İdil Kaynar, Başak Bingöl Yüce, Cansu Eylül Yapıcı, Esin Akşar, Fulya Kılınçarslan, Özge Kılıçoğlu ve Pınarnaz Eren yer alıyor.

Bir Yazarın Seçtikleri bölümünde Çiyil Kurtuluş okunmasını zorunlu gördüğü kitapları, Anıl Mert Özsoyise en çok etkilendiği yazarı nedenleriyle birlikte Notos’a anlatıyor.

Şefik Karakoç ve Çiğdem Erkal kısa sorulara kısa yanıtlarla kendi yazarlık serüvenlerini ve yayımlanan son kitaplarını anlatıyor.

Foto-Yazı bölümünde Natalie Kucken’in fotoğrafını Özge Baykan Calafato kısa bir anlatıyla yorumluyor.

Kitaplık bölümünde Serkan Parlak Şavkar Altınel’in Wisconsin, 1963 adlı anlatısını, Ali Bulunmaz Iris Murdoch’un İyinin Egemenliği’ni, Şenay Eroğlu Aksoy B. Nihan Eren’in Nefeshane adlı öykü kitabını, Banu Yıldıran Genç Ali Özgür Özkarcı’nın Kopukluklar adlı novellasını, Kemal Gündüzalp Ayşe Sarısayın’ın Bir Roman Kadar Uzun – Geride Kalanlar, Anılar adlı kitabını inceliyor.

Notos’un bu sayısında öyküleriyle yer alan yazarlar:

Ignacio Padilla, İbrahim Alaş, Aslı Rehber K. Beşer, Ronî War, Arzu Anlar Saraç, GökçeKöksal, Demet Eker, Orçun Mutlu, Alev Yılmaz, Özge Kılıçoğlu, Armağan Can, Hasan Taşkaya.

Notos Eylül-Ekim 2023, 98 • 70 TL • 19,5*27cm • 144 sayfa • 70 gr Enso kâğıda basılı

NOTOS

notoskitap.com

12.09.2023 © Novelius Edebiyat

Bir Cevap Yazın