Kitap Önerisi: “Sosyalizmin Alfabesi”

Novelius Edebiyat olarak, nitelikli edebiyatın peşinde; durmadan, yorulmadan didinmeye ve üretmeye devam ediyoruz. İyi kitapların iyi okurlarla buluşması gayesiyle çıktığımız yolda, her hafta yeni bir eserin tanıtımını yapmak niyetindeyiz. Büyük önem verdiğimiz kitap incelemelerimize, makale ve röportajlarımıza, her zamanki şevk ve titizliğimizle devam ediyor olacağız.

“Leo Huberman”

Herhalde sosyalist-komünist görüşlerin propagandasına Das Kapital’den sonra tüm dünyada en büyük hizmeti sağlayan iki metin: başta Paul Lafargue’nin Tembellik Hakkı olmak üzere, Leo Huberman’ın The ABC of Socialism, yani Türkçede yayımlanan adıyla Sosyalizmin Alfabesi kitaplarıdır.

Tanıtım için Sol Yayınları baskısını seçtiğimiz Sosyalizmin Alfabesi kitabı, Amerikalı Sosyalist Gazeteci Leo Huberman tarafından oldukça sade ve duru bir anlatımla kaleme alınmış ve zamanla “sosyalist düşüncenin amentüsü” gibi görülmeye başlanmış olan önemli bir eser konumundadır. Kitap tür olarak, bir roman ya da öykü olmamasına, siyaset ve ekonomi gibi çoklarının ilgisini çekmeyen bir konuda yazılmış bir metin olmasına karşın hemen herkesçe beğenilmeyi başarmış başucu eserlerden bir tanesidir..

1903 – 1968 Yılları arasında yaşamış olan Leo Huberman’ın kitabı, şu dört ana bölümden oluşmaktadır:

1. Bölüm: Kapitalizmin Sosyalist Açıdan Tahlili

2. Bölüm: Kapitalizmin Sosyalistçe Suçlanması

3. Bölüm: Değişmeyi Savunanlar

4. Bölüm: Sosyalizm

Kitaba, Amerikalı sosyalist bir gazetecinin kendi ülkesinde şeytanlaştırılan sosyalist ideolojinin ne olup ne olmadığını anlattığı bir metin olarak da bakabiliriz, sosyalist düşünce sisteminin apaçık bir şekilde temel ilkelerini ortaya koyan bir metin olarak da…  

Kitabın önsözünden bir bölüm:

Amerikalıların çoğunun sosyalizm konusunda bildikleri tek şey, ondan hoşlanmadıklarıdır. Onlar, sosyalizmin ya uygulanamaz olduğu için gülünç ya da şeytan işi olduğu için korkulacak bir şey olduğuna inandırılmışlardır.

Bu, kaygı verici bir durumdur. Amerika Birleşik Devletleri’nde, şu günlerde, çok yaygın olan bu derece önemli bir konuyu, pek üstünkörü ve taraf tutucu görüşlere dayanarak, görmezlikten gelmek ya da suçlamak yanlıştır. Sosyalizm, dünya ölçüsünde bir harekettir. Ondan, bu ülkede nefret eden milyonlara karşılık, başka ülkelerde çok memnun olan milyonlar vardır. Şimdiye kadar hiçbir düşünce, bu kadar kısa zamanda, böylesine çok insanın hayal gücüne egemen olmamıştır.

Kitap Önerisi: “Sosyalizmin Alfabesi”” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın