İtef 14. İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali

04.06.2022 © Novelius Edebiyat

Yazan: Mehmet BAHÇECİ

6 Haziran, 10 Haziran 2022 Tarihleri arasında İstanbul bir edebiyat festivaline ev sahipliği yapıyor…

Yerli ve yabancı edebiyatçıların katılımlarıyla gerçekleştirilecek, 2022 İtef 14. İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali 06 Haziran, 10 Haziran tarihleri arasında edebiyatseverlerle buluşacak. Etkinlikler; Özel St. Benoit Fransız Lisesi, İtalyan Kültür Merkezi, Kalyon Kültür Merkezi ve BAU Pera Sahne’de takip edilebilecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İtalyan Kültür Merkezi’nin katkılarıyla düzenlenecek olan festivalin bu yılki teması: “AŞKTAN EDEBİYAT – LITERATURE OF LOVE” olarak belirlendi. Pandemi tedbirleri kapsamında, son iki yıldır izleyicileriyle yüz yüze buluşamayan festivale bu yıl edebiyatseverler katılım gösterebilecek.  

On üç farklı ülkeden edebiyat profesyonellerini, edebiyatseverlerle buluşturacak festivalin etkinlik programı şöyle:

AŞKTAN EDEBİYAT ETKİNLİK PROGRAMI:

06 Haziran 2022 Pazartesi 1. Etkinlik

Etkinlik Saati: 17:00 – 17:45

Program Adı, İnsana Dair Bir Söyleşi, Hayatın İçinden Edebiyat

Yer, Özel Saint Benoit Fransız Lisesi

Katılımcılar,   Ayfer Tunç,  Dag Solstad   

Program İçeriği: Norveç edebiyatının önde gelen isimlerinden Dag Solstad ile Türk edebiyatının güçlü kalemlerinden Ayfer Tunç İTEF 2022 sahnesinde bir araya geliyor. Eserlerinde, hayatın çarpıcı gerçeklerini dramatik bir şekilde ele alan yazarlar, günümüz konularına ve kitaplarındaki ortak duygularına değinecekler.

06 Haziran 2022 Pazartesi 2. Etkinlik

Etkinlik Saati: 18:00 – 18:45

Program Adı, Aşkın Modern Dünyadaki İzdüşümü

Yer, Özel Saint Benoit Fransız Lisesi

Katılımcılar, D. Ayça Çakmak, Rory Power   

Program İçeriği: Pek çok farklı dilde okurun benliğini sarsarak kendini ve kimliğini sorgulatan genç yazar, Türkçeye çevrilmiş iki kitabı Vahşi Kızlar ve Küle Dönen Bedenler ile geçmiş gelecek algısını kaybetmeden, aşkın örüntüsünü kimliğe, cinsiyete, beklentiye, uyuma dayandırmadan en yalın haliyle hayatın akışına bırakıyor. İnsanlık tarihi kadar eski, her çağa uyumlanabilecek kadar yeni, her zaman aranabilecek kadar gizemli, beklentileri ters yüz edebilecek kadar mağrur bir duygu olan aşkı, kulağa en tuhaf akla en aykırı gelebilecek an ve ortamların içine ustaca monte edebilen ve yepyeni bir dünyayı o bildik eski duyguyla örebilen yazar Rory Power, edebiyatın aşktan doğan gün ışığında kitaplarını ve yazım serüvenini Ayça Çakmak ile konuşacak.

06 Haziran 2022 Pazartesi 3. Etkinlik

Etkinlik Saati: 18:00 – 18:45

Program Adı, Kore Çocuk Edebiyatının Okurlarla Buluşması

Yer, Kalyon Kültür Merkezi

Katılımcılar, Sun-mi Hwang, Melike Günyüz

Program İçeriği: Kore edebiyatı çok hızlı olmamakla birlikte artık Türk okurla buluşmaya başladı. Kore ile Türkiye’nin birbirine benzeyen eğitim programları, aile yapıları, çocuklara kitap seçiminde titizlenen öğretmenler ve aileler için güzel bir alternatif olarak duruyor. Birçok başka eserin yayında Sun-mi Hwang da Türk okurlarla buluşmuş ve onlar tarafından beğeniyle karşılanmıştır. Bu konuşmada akademisyen, yazar, yayıncı ve çevirmen Melike Günyüz bir yanda Sun-mi Hwang’ın eserlerine yakından mercek tutacak bir yanda da kendisiyle modern çocuk okur hakkında söyleşi yapacak.

07 Haziran 2022 Salı 1. Etkinlik

Etkinlik Saati: 19:00 – 19:45

Program Adı, Bir Varoluş Biçimi Olarak Edebiyat 

Yer, Kalyon Kültür Merkezi

Katılımcılar, Dag Solstad, Emir Çubukçu   

Program İçeriği: Dag Solstad, İTEF 2022 sahnesinde bu sefer oyuncu ve yazar Emir Çubukçu ile bir araya geliyor. Solstad’ın edebiyatındaki ironiye, eserlerindeki politik ve teatral anlatımlara değinecekler. Karakterleri kendileri olmaktan, varoluşlarından duydukları acının yanında, kapalı Kuzey toplumlarının ilişki biçimlerinin de yarattığı sıkıntıları ele alıp hem geçmişteki hem de günümüzdeki kitapların anlatımlarındaki farklılıkları konuşacaklar.

07 Haziran 2022 Salı 2. Etkinlik

Etkinlik Saati: 19:00 – 19:45

Program Adı, Ortak Kültürlerle Aşk ve Edebiyat  

Yer, Özel Saint Benoit Fransız Lisesi

Katılımcılar, Mehmet Berk Yaltırık, Ag Apolloni   

Program İçeriği: Balkan edebiyatı ve Türk edebiyatı arasındaki kültürel benzerlikleri ve bu benzerliklerin eserlerindeki yansımalarını İTEF 2022 sahnesine ele alacaklar.

07 Haziran 2022 Salı 3. Etkinlik

Etkinlik Saati: 20:00 – 20:45

Program Adı, Çocuk Edebiyatında Hayal ve Hayat

Yer, Özel Saint Benoit Fransız Lisesi

Katılımcılar, Bade Baran 

Program İçeriği: Uçabileceğini Hayal Eden Tavuk, Hayal Kurmaya Cesaret Eden Köpek ve yeni romanı Kiraz Tepesindeki Mucize ile Kore çocuk edebiyatında adını duyuran Sun Mi Hwang, çocuk kitapları editörü Bade Baran ile İTEF 2022 sahnesinde buluşuyor. Hwang’ın kitaplarındaki bireyselliği, aile sevgisini, hayal kurmayı ve özgürlük tutkusunu konuşacaklar.

08 Haziran 2022 Çarşamba 1. Etkinlik

Etkinlik Saati: 19:00 – 19:45

Program Adı, READ – Kültürel Çeşitlilik İçin Bölgesel Ağ Programı

Yer, Kalyon Kültür Merkezi

Katılımcılar, Adrian Zalla, Mehmet Demirtaş, İmer Topanica  

Program İçeriği: READ – Kültürel Çeşitlilik İçin Bölgesel Ağ Programı kapsamında ağırladığımız sanatçılarımız Adrian Zalla ve Imer Topanica, READ – Kültürel Çeşitlilik İçin Bölgesel Ağ Programı başvuru süreci, program hakkındaki düşünceleri ve rezidans programlarının sanatçıya katkıları üzerine Mehmet Demirtaş moderatörlüğünde İTEF sahnesinde söyleşi gerçekleştirecekler.

08 Haziran 2022 Çarşamba 2. Etkinlik

Etkinlik Saati: 19:00 – 19:45

Program Adı, Farklı Coğrafyalar Ortak Duygular

Yer, Özel Saint Benoit Fransız Lisesi

Katılımcılar, Per Petterson, Emir Çubukçu, Banu Gürsaler Syvertsen   

Program İçeriği: Kitaplarının ve genel olarak Kuzey Avrupa / İskandinav Edebiyatını sade ve gürültüsüz anlatımıyla Türk okurları tarafından takdir edilen, At Çalmaya Gidiyoruz ve Benim Durumumdaki Erkekler eserleriyle tanınan Norveçli yazar Per Peterson ve yazarın çevirmeni Banu Gürsaler Syvertsen, oyuncu ve yazar Emir Çubukçu ile İTEF 2022 sahnesinde bir araya gelerek iki farklı kültürün ve aşk modellerin temaları ve son romanı Ardından hakkında heyecan verici ve unutulmaz bir sohbete imza atacaklar. Petterson, bir ana karakter üzerinden tüm toplumsal sorunlara, aile ilişkilerine ve politik alanlara değinerek okurlarına çeşitli bir okuma sunmaktadır.

08 Haziran 2022 Çarşamba 3. Etkinlik

Etkinlik Saati: 20:00 – 20:45

Program Adı, BaşkA Türlü Bir Dünya

Yer, Özel Saint Benoit Fransız Lisesi

Katılımcılar, Aminder Dhaliwal, Seçil Epik   

Program İçeriği: Aminder Dhaliwal Kadınlar Alemi’nde genetik bir anomali yüzünden erkeklerin neslinin tükendiği ve modern dünyanın yerle bir olduğu bir dünyaya götürüyor bizi. Böyle bir yıkım sonrası nasıl ayakta kalınır peki? Elbette aşkla!  Hayatta kalmayı başaran kadınların önce kendilerini sonra da toplumu küllerinden doğurdukları bu grafik romandan yola çıkarak Aminder Dhaliwal ve Seçil Epik kendini, kadınları ve yeni bir dünyayı sevmeye dair bir sohbet gerçekleştiriyor. Dayanışma, birbirinden öğrenme ve keşfetmeye dair sevgi ve şefkat odaklı bir gelecek tahayyülü için 8 Haziran Perşembe günü bir araya geliyoruz.

08 Haziran 2022 Çarşamba 4. Etkinlik

Etkinlik Saati: 20:30 – 21:30

Program Adı, Anahtar Okuma Tiyatrosu

Yer, BAU Pera Sahne

Katılımcılar, Okuma Tiyatrosu

Program İçeriği: Bir oda, genç bir çift ve açılmayan bir kapı… Visar Kruşa’nın anahtarı kaybettikleri için evde kilitli kalan genç bir çift üzerinden aile ve toplumsal ilişkilere dair cevaplanması güç sorular sorduğu Anahtar isimli oyununda, sert bir politik arka plan çıkar karşımıza. Genç çift üzerinden ilişkilere ve güç dengelerine dair hassas bir oyuna seyirci oluruz. Hal böyleyken, oyunu izlerken işlevini yitirmiş tüm sosyal yapıların ortasında hapsolup kaldığımız yerden bizi çıkaracak anahtarın kimde olduğunu sormadan edemeyiz.

09 Haziran 2022 Perşembe 1. Etkinlik

Etkinlik Saati: 10:00 – 14:00

Program Adı, Öykü Atölyesi, Mekânın Belleğindeki İlham

Yer, Özel Saint Benoit Fransız Lisesi

Katılımcılar, Defne Suman   

Program İçeriği: “Gerçek müzeler Zaman’ın mekan’a dönüştüğü yerlerdir,” der Orhan Pamuk “Masumiyet Müzesi”nin 83. bölümünde. Benjamin de ünlü “Pasajlar” adlı eserinde “mekana dönüşmüş geçmiş” ifadesini kullanır. Bu iki çerçeveden bakacak olursak İstanbul bir müzedir, geçmişin izlerini taşıyan binaları, geçitleri ve avlularıyla bize zamanda yolculuk imkanı sunar. Yazarın yaratıcılığını kamçılayan hafıza-mekan ilişkisini Beyoğlu’nun binaları arasında dolanırken hissetmek kolaydır. Biz de “mekana dönüşmüş geçmiş”i hayal ederek Galata sokakları etrafındaki yapılara bakacağız ve sonra hayal gücümüze dolan imgelerden yola çıkarak bir öyküyü nasıl kuracağımızı konuşacağız, yazacağız, dilersek okuyacağız.

09 Haziran 2022 Perşembe 2. Etkinlik

Etkinlik Saati: 19:00 – 19:45

Program Adı, Aminder Dhaliwal ile Erkeksiz Bir Dünya Modeli Üzerine Söyleşi

Kalyon Kültür Merkezi

Katılımcılar, İrem Uzunhasanoğlu, Aminder Dhaliwal  

Program İçeriği: Genetik bir sebepten dolayı erkeklerin yok olduğu, kadınların egemen olduğu bir dünya modelini anlatan bu çizgi roman üzerine Aminder Dhaliwal ve yazar-çevirmen İrem Uzunhasanoğlu İTEF 2022 sahnesinde konuşacaklar. Kadın dayanışmasından doğan güce, birlikteliğin önemine ve farklı varoluş biçimlerine ve modern dünyada feminist, queer akımların nereye evrildiğini, yenidünya düzeninde kadınların kendilerini nasıl konumlandırdığına değinecekler.

09 Haziran 2022 Perşembe 3. Etkinlik

Etkinlik Saati: 19:00 – 19:45

Program Adı, Sıfır’dan Büyümek

Yer, İtalyan Kültür Merkezi

Katılımcılar, Luigi Ballerini   

Program İçeriği: Sıfır’a eşit ya da yok hissetmemenin yolu, kendini fark etmek kadar başkaları tarafından da fark edildiğini görmek olabilir mi? Tıpkı hiçbir zaman tek başımıza büyümediğimizi anladığımız, yalnızlık hissinin yanıltıcılığına ve kırılganlığına erkenden tanık olduğumuz an gibi. Duygulardan ve seslerden öte, doğayla ve insanla sürekli bağlantı kuran bedenler olduğumuzu ve bu bağlantıya duyduğumuz ihtiyacı bir gün fark etmemiz gibi… White Raven Ödülü sahibi yazar, doktor ve psikanalist Luigi Ballerini ile, Mehmet Erkurt’un moderatörlüğünde gerçekleşecek bu sohbette, yazarın romanları çerçevesinde çocuk ve genç olma deneyimini, dayanışmayla artan dayanıklılığı, hayatla kurulan ilişkinin iyileştiren ve büyüten gücünü konuşacağız.

09 Haziran 2022 Perşembe 4. Etkinlik

Etkinlik Saati: 20:00 – 20:45

Program Adı, Kurmaca ve Gerçeğin Kesişen Dünyası

Yer, İtalyan Kültür Merkezi

Katılımcılar, Nermin Mollaoğlu, Giulio Cavalli   

Program İçeriği: Dalga romanıyla Türkçeye ilk kez çevrilen İtalyan yazar Giulio Cavalli, kurduğu distopyadaki zengin tasvirleriyle insan ticareti, savaş, yoksulluk gibi küresel meselelere değiniyor. Kalem Ajans’ın kurucusu Nermin Mollaoğlu ile İTEF 2022 sahnesinde yer alacak Cavalli, bu romanında okurlara çarpıcı gerçekleri yansıtıyor.

09 Haziran 2022 Perşembe 5. Etkinlik

Etkinlik Saati: 18:00 – 18:45

Program Adı, Rüya İçinde Rüya, Dünya İçinde Dünya

Yer, İtalyan Kültür Merkezi

Katılımcılar, Derviş Zaim, Merve Küçüksarp   

Program İçeriği: Yönetmen ve yazar Derviş Zaim, Yunus Nadi Ödülü’nü aldığı ilk romanı Ares Harikalar Diyarı ve son romanı Rüyet ile İTEF 2022’ye konuk oluyor. Derviş Zaim’in zamansız coğrafyasında, Binbir gece masallarındaki hikâye anlatma itkisini merkezine alan, mit, sembol ve ritüeller ile hem Doğu hem de Batı kültürüne yaslanan bu iki roman ve yazarın yazma serüveni yazar Merve Küçüksarp’ın moderatörlüğünde konuşulacak. Bir anlatı yaratmak, Türk romanında Batı Doğu gerilimi, postmodern edebiyatta metinler arası ilişki gibi çeşitli konuları bu iki roman ışığında yazarın kendi cümleleriyle dinleyeceğiz.

10 Haziran 2022 Cuma 1. Etkinlik

Etkinlik Saati: 18:00 – 18:45

Program Adı, Yazarın Kendine Aşkı

Yer, Özel Saint Benoit Fransız Lisesi

Katılımcılar, Fatma Nur Kaptanoğlu, Firdevs Ev, Selim Bektaş, Berkan M. Şimşek 

Program İçeriği: Farklı yazar personaları, auto-fiction ve kurguda güncel trendler, üretim sancıları, platonik bir aşk olarak hiç yazılamamış metinler… Çağdaş Türkçe edebiyatın üç ismi, deneysel ve absürt romanlarıyla Selim Bektaş, büyülü-gerçekçi ve karanlık anlatımıyla Firdevs Ev, hikâyelerinde metin ve görsel ilişkisini öne çıkaran Fatma Nur Kaptanoğlu, Berkan M. Şimşek moderatörlüğünde bir araya gelecek. Edebiyat yazımında yazarın kendine aşkının yeri tartışılacak; yazar, metin ve okur arasındaki üçlü ilişkinin dinamikleri ve yazma süreçleri konuşulacak.

10 Haziran 2022 Cuma 2. Etkinlik

Etkinlik Saati: 19:00 – 19:45

Program Adı, Bireyden Topluma, Toplumdan Coğrafyaya Bir Göç Hikâyesi

Yer, Özel Saint Benoit Fransız Lisesi

Katılımcılar, Serda Kranda Kapucuoğlu, Marko Dinic

Program İçeriği: İlk romanı Güzel Günler kitabında Yugoslavya’nın parçalanışı, kopmuş aile bağları, yaşamları gölgeleyen göç, nefret, öfke ve inançsızlık temalarını etkileyici bir şekilde yazıya döken Sırp yazar Marco Dinic, Serda Kranda Kapucuoğlu’nun sorularını İTEF 2022’de yanıtlayacak. Bireyden topluma, toplumdan coğrafyaya birçok konuyu ele alıp değişimler, tepkimeler ve farklılıklar üzerine doyurucu bir sohbet sunacaklar.

10 Haziran 2022 Cuma 3. Etkinlik

Etkinlik Saati: 20:00 – 20:45

Program Adı, Kalben Edebiyat

Yer: Özel Saint Benoit Fransız Lisesi

Katılımcılar, Kalben, Sibel Oral  

Program İçeriği: Şarkılarıyla aşkın tüm hallerini anlatan ünlü şarkıcı Kalben’in edebiyata olan aşkını da ilan etmiş olduğu ilk romanı Eski Dünya Yangını’nı, müzik ve edebiyatın birbirini nasıl beslediğini Sibel Oral’la konuşacaklar.

04.06.2022 – © Novelius Edebiyat

İtef 14. İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın