Haftanın Önerisi: Açlık

01.06.2022 © Novelius Edebiyat

Yazan: Mehmet BAHÇECİ

novelius edebiyat Nitelikli edebiyatın peşinde, durmaksızın çalışmaya ve üretmeye devam ediyoruz. İyi kitapların iyi okurlarla buluşması gayesiyle çıktığımız yolda, her hafta yeni bir eserin tanıtımını yapmaktan kıvanç duymaktayız. Büyük önem verdiğimiz kitap incelemelerimize, makale ve röportajlarımıza, her zamanki şevk ve titizliğimizle devam ediyor olacağız.

Bu hafta, 92 Yaşında hayata gözlerini yuman Nobelli Büyük Yazar Knut Hamsun’un başyapıtı “Açlık” ile sizlerleyiz.

Knut Hamsun; Doğum: 4 Ağustos 1859 Gudbrandsdal-Norveç. Ölüm: 19 Şubat 1952, Grimstad-Norveç.

"Knut Hamsun"

Norveçli yazar Knut Hamsun’un başyapıtı “Açlık”, ismiyle müsemma, harikulade bir romandır. Bir insanın açlığı ve perişanlığı daha iyi nasıl anlatılabilir, daha sarsıcı nasıl kaleme alınabilirdi?

Eser gerek kurgusundaki başarısıyla gerekse de yazarın üslup ve sanatsal anlatımıyla öne çıkan, kısa sayılabilecek bir eser olmasına karşın mana olarak oldukça yoğun ve son derece sürükleyici bir metindir. Öyle ki, bu kitapla bir kez yolu kesişen birinin, üç beş sayfa okuduktan sonra kolay kolay elinden bırakamayacağını, bir ya da birkaç oturumda tüm eseri okuyup bitireceğini düşünmekteyiz.

Eser Hakkında Fikir Verebilecek Önemli Bir Pasaj:

“‘Lütfen,’ dedim. ‘Köpeğim için bir kemik verir misiniz? Bir kuru kemik, varsın üzerinde hiç et olmasın; ağzına almaya bir şey olsun, kâfi!’ Adam, bir kemik verdi, küçük, mükemmel bir kemik, üzerinde et de vardı biraz; kemiği ceketimin altına soktum. Öyle candan teşekkür ettim ki adam şaşırdı, yüzüme baktı.


‘Bir şey değil!’ dedi.


‘Yoo, öyle söylemeyin!’ diye mırıldandım. ‘Bana büyük bir iyilik ettiniz.’


Sonra, yukarı çıktım. Kalbim küt küt atıyordu.


Demirciler geçidine daldım, tâ içerlerde yürüdüm, bir arka avluda, harap bir kapı önünde durdum. Dört bir yanda hiç ışık görülmüyordu; dört bir yanım karanlıktı mükemmel; kemiği kemirmeye başladım…

”Açlık, Knut Hamsun, Varlık Yayınları, 1976, Behçet Necatigil Çevirisi

Varlık Yayınları Basın Bülteni:

Norveçli büyük romancı Knut Hamsun’un, dünya edebiyatının başyapıtlarından biri olan bu romanı “100 Temel Eser” arasında anılmaktadır. Ünlü bir yazar olma sevdasıyla yanıp tutuşurken, bir yandan da açlıkla pençeleşen bir gencin öyküsünü duygulanarak okuyacaksınız.

01.06.2022 © Novelius Edebiyat

Haftanın Önerisi: Açlık” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın