mehmet fırat pürselim

Haftanın Önerisi: Sakarmeke

29.12.2022 © Novelius Edebiyat

Yazan: Mehmet BAHÇECİ

NOVELİUS EDEBİYAT 2022’ye veda ederken, Novelius‘dan yılın son kitap önerisi…

Haftanın Kitap Önerisi Köşemizde, İthaki Yayınları’ndan 2020 Kasım ayında çıkan Sakarmeke öykü kitabından söz etmek istiyoruz. Adını bir kuş türünden alan Sakarmeke, Yazar Mehmet Fırat Pürselim tarafından kaleme alınan, çoğunluğu dokunaklı hikâyelerden oluşan oldukça güzel bir öyküler toplamı.    

Eserde, kimi distopik, kimi gerçekçi unsurlar içeren, birbirinden değerli on bir öykü, edebiyatseverlerin beğenisine sunulmuş.

Seçkideki öykülerin tamamı da okunası olmakla birlikte, metin işçiliği, orijinallik, akıcılık gibi pek çok etmeni göz önüne aldığımızda, Ufak Bi Teslimat, Erektus Kalesi, Ledli Zaman Hikâyesi, İlgi ve Turna isimli öyküleri bilhassa sevdiğimizi söyleyebiliriz.

Geçen aylarda ikinci baskısıyla raflara çıkan eseri tüm seçkin kitap siteleri ve kitabevlerinde bulabilmeniz mümkün.

Bu eserde, sizler de kendinizden bir şeyler bulacak ve iyi ki okumuşuz diyeceksiniz. Nitelikli kitaplardan haberdar olmak için Novelius‘u takipte kalmaya devam edin…

sakarmeke

İTHAKİ YAYINLARI TANITIM YAZISI

Kuşlar boşuna değil, göğe kanat çırpmak için doğmuşlar. Gök de elbet kuşlar için var. Dalın da suyun da emeği üstlerinde. Hızı ve yükselişi okşaya okşaya büyüten kuşlar, narin ama tılsımlılar. Yeri de yedi kat üstünü de en iyi bilenler, kafese hür kanatlarla giren, dünyayla konuşmayı ilk öğrenenler…

2011 yılında yayımlanan Hayat Apartımanı adlı öykü kitabıyla 2012 Naim Tirali Öykü Ödülü’nü, 2016 yılında yayımlanan Akılsız Sokrates adlı öykü kitabıyla da 2017 Türkan Saylan Sanat Ödülü ve 2017 Orhan Kemal Öykü Ödülü’nü kazanan Fırat Pürselim, adını, göçmeyi unutmuş, denizi mesken bellemiş bir tatlı su kuşundan alan Sakarmeke‘de; aidiyet, yuva, uyumsuzluk, göç gibi konuları incelikle ele alıyor.

“Kuşların da içi sıkılır mı anne?”

“Sıkılmaz mı kuzum? Sıkılmasa neden başlarını alıp oraya buraya gitsinler?”

“Geçer mi sonra?”

“Geçer elbet. Hani yükselirler, yükselirler sonra süzülmeye başlarlar ya…

İşte o zaman bil ki ferahlamışlardır.”

KÜNYE

Eser Adı: Sakarmeke

Yayınevi: İthaki Yayınları

Türü: Öykü

Yazar: Mehmet Fırat PÜRSELİM

Editör: Devrim HORLU

Kapak: Hamdi AKÇAY

Basım: 2020 Kasım – 168 Sayfa

29.12.2022 © Novelius Edebiyat

Haftanın Önerisi: Sakarmeke” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın