burcu ünlü

2022 Yılı Edebiyat Soruşturması – Bölüm: 8 Burcu Ünlü

29.12.2022 © Novelius Edebiyat

Yayına Hazırlayan: Mehmet BAHÇECİ

NOVELİUS EDEBİYAT Editörün Notu: 2022 Yılı Edebiyat Soruşturmamızda, edebiyatın yükünü sırtlanmış birbirinden değerli isimleri ağırlıyoruz. Konuklarımıza az sayıda ve net sorular yöneltmeye gayret ettik. Edebiyatseverler için faydalı olması temennisiyle...

2022 Yılı Edebiyat Soruşturması –

Bölüm 8: Burcu ÜNLÜ

Soru 1:

2022 Yılında çıkan kitaplardan en beğendikleriniz hangileri oldu?

Cevap 1:

Merhaba. 2022 yılında çok sağlam kitaplar okudum. Yayınevi kapsamında sanırım en çok Sia Kitap, Everest Yayınları, Sel Yayıncılık, Kafka Kitap ve İletişim Yayınları’ndan okudum. Javier Cercas’ın Saplantı’sı, Romain Gary’nin Kadının Işığı, Sadık Usta’nın Şüphenin Tarihi, Tahar Ben Jelloun’un Işığın O Kör Edici Yokluğu ve Kum Çocuk’u, Peter Handke’nin Karanlık Bir Gecede Sessiz Evimden Çıktım’ı, Erich Maria Remarque’un Üç Arkadaş’ı en sevdiklerimden oldu.

Soru 2:

2022 Yılında okurlarla buluşan ama hak ettiği ilgiyi göremediğini düşündüğünüz kitaplar hangileridir?

Cevap 2:  

Bu soruya verebileceğim bir cevabım yok. Alberto Manguel’in de dediği gibi, “Metnin varlığı sessiz bir var oluştur, okur tarafından okunana kadar da sessizliğini korur. Metin, ancak hünerli bir çift göz kâğıdın üzerindeki işaretlerle buluştuğunda hayat bulur. Yazılan her şey, okurun cömertliğine bağlıdır.”

burcu ünlü

Soru 3:

2022 Yılında, edebiyat gündemini meşgul eden konulardan biri de edebiyat ödüllerinin gerekli olup olmadığı tartışmasıydı. Bu konuda neler düşünmektesiniz?

Cevap 3:  

Açıkçası ilgilendiğim ve önem verdiğim bir konu değil. Yazarlar okunmak için yazar ödül almak için değil. Haliyle de çok klişe olacak belki ama en büyük ödül okurun verdiği ödüldür. Virginia Woolf’un, Umberto Eco’nun, Emile Zola’nın, büyük usta Çehov’un, Gorki’nin, Proust’un ve daha birçok değerli yazarın Nobel’i alamadığını düşünürsek bu ödül meselelerinin pek ciddiye alınacak yanı olmadığını anlayabiliriz aslında.

Soru 4:

2022 Yılını öykü türü açısından ele alırsak, son derece zengin bir yılı arkamızda bıraktığımızı söyleyebiliriz. Yıl içerisinde çıkan öykü kitaplarından, en beğendiğiniz üç öykü hangileriydi?

Cevap 4:

Yaz Evi, Daha SonraJudith Hermann, Sia Kitap

Müthiş bir öykü kitabıydı. Hatta 2022 yılında okuduğum en iyi öykü kitabıydı diyebilirim. Özellikle “Kırmızı Mercanlar” ve “Bir Şeyin Sonu” öykülerini çok sevdim.

Soru 5:

Daha nitelikli bir edebiyat ortamının oluşması adına yeni yılda (yayınevi-yazar-okur üçgeninde) neler yapılmalı? Ve 2023 yılından beklentileriniz nelerdir?

Cevap 5:

George Orwell’ın bir sözüyle cevap vereyim bu soruya. “Görünürde kitap dolandırıcılığı çok basit ve alaycı bir dalavere. Z kitap yazıyor. Y yayınevi basıyor, haftalık X dergisinde de W yorum yapıyor. Eğer eleştiri kötüyse Y reklamı kaldıracak, W da bu yüzden ‘unutulmaz şaheser’ diye buyurmak zorunda yoksa kovulacak.”

Yani ez cümle, çok çalışmalı, eşin dostun kitabını hatır için basmamalı, daha merhametli, daha adaletli olmalıyız.

2023 yılından beklentim çok fazla. Ülkemiz adına da bir dönüm noktası olacağını düşünüyorum bu yılın. Onun dışında, iyiliğin, güzelliklerin, okumalara doyamadığımız kitapların olduğu bir yıl olmasını temenni ediyorum. Sevgiyle gelsin, hoş gelsin…

Yazar ve Editör BURCU ÜNLÜ‘nün Eserleri İçin Lütfen Tıklayınız…

Soruşturma Ana Ekranına Dönmek İçin Lütfen Tıklayınız…

29.12.2022 © Novelius Edebiyat

2022 Yılı Edebiyat Soruşturması – Bölüm: 8 Burcu Ünlü” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın