cehennemde kahvaltı

Haftanın Önerisi: Cehennemde Kahvaltı

29.08.2022 © Novelius Edebiyat

Yazan: Mehmet BAHÇECİ

Nitelikli edebiyatın peşinde, durmaksızın çalışmaya ve üretmeye devam ediyoruz. İyi kitapların iyi okurlarla buluşması gayesiyle çıktığımız yolda, her hafta yeni bir eserin tanıtımını yapmaktan kıvanç duymaktayız. Büyük önem verdiğimiz kitap incelemelerimize, makale ve röportajlarımıza, her zamanki şevk ve titizliğimizle devam ediyor olacağız.

novelius Bu hafta, Haftanın Kitap Önerisiköşemize genç yazar Uğur Karabürk’ün “Cehennemde Kahvaltı” isimli eserini taşıyoruz.

Ne denilebilir ki? Kitap kutsaldı. Tanrı bile insanlarla iletişim için kitabı seçmişti.

Cehennemde Kahvaltı, Sayfa:32, Sapiens Yayınları, Uğur Karabürk

CEHENNEMDE KAHVALTI

Fantastik edebiyatın başarılı örneklerinden “Cehennemde Kahvaltı” Yazar ve Eğitmen Uğur Karabürk’ün novella tadında kaleme aldığı ilk eseri konumunda. 2020 Kasım ayında, Sapiens Yayınları etiketiyle yayımlanan doksan dokuz sayfalık bu ilginç eserde: kendi varlığını, yaşamını, varoluşsal açıdan irdeleyen genç kahramanımızın adeta düşünce dehlizlerinde bir tür gezintiye çıkıyoruz. İştahı kaçık, intihara meyilli, edebiyata ve felsefeye tutunmuş bu genç adamla; yaşamı, ölümü, ölüm ötesini, aşkı ve hatta edebiyatı sorguluyor, neredeyse birlikte akıl yürütüyoruz.

Romandaki anlatı bütünlüğü sekteye uğratılmadan, dünya edebiyatının çok önemli ve seçkin yazarları ve eserleri de kitap boyunca okurlara eşlik etmekte. Bu yönüyle, Cehennemde Kahvaltı’nın iyi bir referans kitabı olduğu da söylenebilir.

uğur karabürk
“Cehennemde Kahvaltı bir tür tezatlıklar kitabı. Cehannem imgesi ve neşeli kahvaltı sofrası bir arada kullanılmış. Yine aynı benzer tezatlık donmuş yazı stilinde de kendini gösteriyor…”

Oldukça akıcı bir dille kaleme alınan eseri, kuvvetle muhtemel tek oturuşta okuyacaksınız. Tıpkı bizim gibi.

Rus klasiklerinden fırlayıp, Cehennemde Kahvaltı’ya sızmış olduğunu düşüneceğiniz yirmili yaşlardaki genç kahramanımız, bilge köpek Bükbük ve romanın diğer gizemli karakterleri keşfedilmeyi beklemekteler.

“Cansız varlıklardan farkım neydi ki? Ne üretiyordum? Var olduğumdan beri yaşamın amacını çözebilmiş miydim?”

Cehennemde Kahvaltı, Sayfa 12, Sapiens Yayınları, Uğur Karabürk

Sevgili Uğur Karabürk’le hem Cehennemde Kahvaltı isimli eserini hem de çok daha fazlasını konuştuğumuz röportajımızı bu linkten takip edebilirsiniz.

SAPİENS YAYINLARI TANITIM BÜLTENİ:

Kitapların arasında yaşayan bir adam var. Bir yanında Saramago, karşı koltukta Tolstoy… İnsanlardan kaçmak için çabalıyor adam, her güne başka bahane. Sonuçsuz intiharlar peşinde koşuyor bir süre, başaramayınca bırakıyor. Ürpertili yürüyüşleri var sahafla ev arasında. Gizemli bir adam adımlarını takip ediyor. Ya da gizemli bir şey… Bir gölge… Tüyleri diken diken. Cehennemde Kahvaltı dert olan edebiyatı, yaşamın üç hâlini, dünyaya inen meleğin eski model arabasında akıp giden hayatın muhasebesini tutuyor. Kitapları sever misiniz? Peki ya Azrail’i?

29.08.2022 © Novelius Edebiyat

Haftanın Önerisi: Cehennemde Kahvaltı” üzerine 4 yorum

  1. size öneriniz için teşekkür ederim şahsım adına yalnız bizim okuyabilmemiz için sesli kütüphanelere verilecek mi bu kitaplar yoksa bazı yazarlar gibi ne haliniz varsa görün nasıl okursanız okuyun mu diyecekler

    1. Merhaba Hüseyin Bey. Sizinle aynı fikirdeyiz. Biz de eserlerin sesli kitap, e kitap ve Braille alfabesi gibi farklı materyallere çevrilmesinden ve böylece herkesin erişimine açık olmasından yanayız. Bu niyetle, ilerleyen süreçte kendi uhdemizde bulunan makale, eser incelemesi ve röportaj gibi içeriklerimizi hem yazılı hem de sesli podcast versiyonlarıyla yayınlayacağız. Ancak bu proje uzun vadede hayata geçirebileceğimiz bir projemizdir. Saygılar.

  2. Bizi takip ediyordunuz takipten çıkmışsınız listede adınız görünmüyor sizin gibi değerli bir edebiyat sitesi ile takipleşmek bizi memnun eder tekrar takip ederseniz bizi memnun oluruz biz gördükçe sizin yazılarınızı zaten değerlendirip okuyoruz tekrar takipinizi bekliyorum

Bir Cevap Yazın