Haftanın Önerisi: Maymunlar Gezegeni

23.05.2022 © Novelius Edebiyat

Yazan: Mehmet BAHÇECİ

novelius edebiyat Nitelikli edebiyatın peşinde, durmaksızın çalışmaya ve üretmeye devam ediyoruz. İyi kitapların iyi okurlarla buluşması gayesiyle çıktığımız yolda, her hafta yeni bir eserin tanıtımını yapmaktan kıvanç duymaktayız. Büyük önem verdiğimiz kitap incelemelerimize, makale ve röportajlarımıza, her zamanki şevk ve titizliğimizle devam ediyor olacağız.

Haftanın Kitap Önerisi köşemizde dikkatlerinize sunduğumuz Maymunlar Gezegeni, şüphesiz ki, bilim kurgu türünün en başarılı örneklerinden…

Fransız Yazar Pierre Boulle’ün birkaç kez beyazperdeye uyarlanan başyapıtı Maymunlar Gezegeni, sürpriz finaliyle, hayal gücünün ön planda olduğu tekinsiz atmosferiyle ve elbette son derece akıcı ve merak uyandırıcı anlatımıyla, okuyanların elinden bırakamayacakları bir eser konumunda.

Distopik roman türünün belki de en başarılı örneklerinden biri olarak kabul edilen bu güzide eseri, bilim kurgu klasiklerindeki başarısıyla öne çıkan İthaki Yayınları baskısından tüm Türkiye’de kolayca bulabilmeniz mümkün.

Ayrıca Okat Yayınevi ve İm Yayımcılık gibi yayınevlerinin de bu eseri yayımladıklarını, ancak geçmiş yıllarda yayımlanan bu çevirilerin (kuvvetle muhtemel) sahaflarda bulunabileceğini not olarak düşelim.

İthaki Yayınları Tanıtım Bülteninden:

“Maymunlar Gezegeni, Gulliver’ın Gezileri’nin gelecekteki versiyonu.”
-Louisville Times-

“Romanın şaşırtıcı finali bile tek başına dehşet verici.”
-Newark News-

“Aklını kullanabilen insanlar mı? Hayır, bu mümkün değil; bu noktada yazar ne yazık ki maksadını aşıyor!”

Yazar Pierre Boulle, Avrupa’dan çıkıp yazdığı bilimkurgu romanıyla vahşi batılı meslektaşlarıyla baş edebilen ilk, belki de son frankofon. Maymunlar Cehennemi ve diğer sinema uyarlamalarına da ilham kaynağı olan Maymunlar Gezegeni ise, insanlığın en derin korkularından birinin eşsiz anlatısı.

Çok da uzak olmayan bir gelecekte üç uzay gezgini; verimli ormanları, yaşanabilir iklimi ve temiz havasıyla Dünya’ya fazlasıyla benzeyen bir gezegene iniş yapar. Bu gezegen her yönüyle kusursuz gözükse de aslında hiçbir şey göründüğü gibi değildir.

Gerçek, çok geçmeden açığa çıkar: Bu gezegende insanlar vahşiyken, uygar maymunlar onların efendileridir. Henüz maceranın başında yol arkadaşlarından kopup tek başına mücadele etmek zorunda kalan Ulysse Mérou, bu cennet görünümlü cehennemden kurtulmanın yollarını tek başına bulmak zorundadır.

Ulysse, insanlığın kurtarıcısı olmayı başarabilecek mi? Yoksa bu lanetli geleceğin son tanığı mı olacak?

Pierre Boulle Kimdir?

Pierre Boulle

20 Şubat 1912 Avignon, Fransa doğumlu, Pierre Boulle, asıl mesleği elektrik mühendisliği olan Avrupalı bir yazardır.

Fransız yazar 1936-1939 Yılları arasında Hindistan’da kauçuk üretimi işinde çalışmış, ikinci dünya savaşıyla birlikte Çin, Hindiçin ve Birmanya’da savaşa katılmış, 1943 Yılında Vichy hükümeti tarafından hapse atılmış fakat 1944 Yılında yerel yöneticilerin de desteğini alarak hapishaneden kaçmayı başarmıştır. Savaştan sonra bir süre Malezya’da ziraat işiyle uğraşmış, sonra ülkesi Fransa’ya dönmüştür.

Vefat tarihi olan 30 Ocak 1994 Yılına gelindiğinde, arkasında Kwai Köprüsü ve Maymunlar Gezegeni gibi dünya çapında üne kavuşmuş eserleri de dahil olmaz üzere otuz beş kitaptan oluşan geniş bir külliyat bırakmıştır.  

23.05.2022 © Novelius Edebiyat

Bir Cevap Yazın