Haftanın Önerisi: Kelebek

15.06.2022 © Novelius Edebiyat

Yazan: Mehmet BAHÇECİ

Nitelikli edebiyatın peşinde, durmaksızın çalışmaya ve üretmeye devam ediyoruz. İyi kitapların iyi okurlarla buluşması gayesiyle çıktığımız yolda, her hafta yeni bir eserin tanıtımını yapmaktan kıvanç duymaktayız. Büyük önem verdiğimiz kitap incelemelerimize, makale ve röportajlarımıza, her zamanki şevk ve titizliğimizle devam ediyor olacağız.

Bu hafta, Haftanın Kitap Önerisi köşemizde, yine kült olmuş bir eserle karşınızdayız.

“Kelebek” ya da daha çok bilinen Fransızca orijinal adıyla “Papillon” Henri Charrier’in yaşamından otobiyografik izler taşıyan, heyecan temposu son derece yüksek, hacimli bir romandır.

Eser, işlemediği bir suçtan ömür boyu hapis cezasına çarptırılan kahramanımızın başından geçenlere odaklanmaktadır. Eser boyunca, müebbet mahkumumuz nam-ı diğer “Kelebek”in farklı farklı hapishanelerden kaçış mücadelelerine tanıklık ediyoruz. Acı çekmenin hem fiziksel hem de duygusal yönleriyle ön planda olduğu roman, son derece akıcı bir dile sahiptir.

İlk olarak 1968 Yılında yayımlanan ve tüm dünyada büyük yankı uyandıran romanın, baş rollerini Steve McQueen ve Dustin Hoffman gibi usta isimlerin paylaştığı, 1973 Fransız-Amerikan ortak yapımı bir de sinema uyarlaması mevcuttur.

Romanı okuyanların, iyi oyunculuklara rağmen filmi yavan bulacakları kanaatindeyiz.

“Papillon – Kelebek Filminin Afişi”

Türkiye’de E Yayınları tarafından okurlarla buluşturulan kitabın “Banko” ismiyle yayınlanan bir de devam kitabı bulunmaktadır.

E Yayınları Tanıtım Bülteni:

“Kelebek” Henri Charriere, işlemediği bir cinayetten müebbet kürek cezasına çarptırıldığında, yargıtaya bile başvurmayacak kadar umutsuz, toplumun gözden çıkardığı bir süprüntüydü. Uğradığı haksızlığın bilediği bir hınçla çok az insanın sağ kalmayı başardığı kürek cehenneminden kaçıp kurtulabilmek için aralıksız on üç yıl sürecek korkunç kaçma-yakalama-yeniden kaçma mücadelesine atıldığında kıçında gizlediği bir tüp içindeki bin altı yüz franktan başka hiçbir şeyi yoktu. Bugün dünyanın en çok okunan, en sevilen yazarlarından biri.

15.06.2022 © Novelius Edebiyat

Haftanın Önerisi: Kelebek” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın