yıldız ecevit

Yıldız Ecevit’in Gözünden Orhan Pamuk ve Oğuz Atay

23.05.2023 © Novelius Edebiyat

Everest Yayınları Basın Bülteninden

novelius edebiyat Geçtiğimiz yıl aramızdan ayrılan edebiyat araştırmacısı Prof. Yıldız Ecevit‘in, Türk edebiyatının kült yazarlarından Oğuz Atay ve Orhan Pamuk’un edebiyat yolculuğunu anlattığı iki eseri raflarda.

Ecevit, Orhan Pamuk’u Okumak adlı incelemesinde,her romanında kafa karıştırıcı biçim denemeleri yapan Pamuk’un metinlerinde “Okura yabancı olan neydi?” sorusunun peşine düşüyor ve bu soruya açıklık getirmek için Pamuk’un roman anlayışındaki ana bileşenleri Cevdet Bey ve Oğulları’ndan Yeni Hayat’a uzanan yazarlık serüveni boyunca irdeliyor. Ben Buradayım…‘da ise Ecevit, büyük yazar Oğuz Atay’ın biyografik ve kurmaca dünyasını kaleme alıyor. Atay’ın yaşamı ve edebiyat yolculuğu ilk kez kitaplaşırken, Yıldız Ecevit yazarın yapıtları ile yaşamının kesiştiği noktaları incelikle saptıyor. Atay’ın çocukluğu, ailesi, dostları, yazın arkadaşları, yazmakla geçen yıllar, başarı ve başarısızlıklar, hastalığı…. ve tüm esin ustaları!  Okuyucu “Ben Buradayım…”da, tamamlanamayan bir külliyatın ve yaratıcısının yaşam ve metin odaklı kritiğini okuyacak.

Orhan Pamuk’u Okumak

Kafası Karışmış Okur ve Modern Roman
Yıldız Ecevit

“Okuma edimini katladıkça, bu kitapta örnek olarak kullanılan yazarın sanatçı özellikleri daha da su yüzüne çıktı; onun bir biçim ustası olduğu yolundaki görüşüm pekişti.”

Yıldız Ecevit, odağına Yeni Hayat’ı yerleştirdiği eserinde “Çağdaş Roman-Okur İlişkisi”, “Orhan Pamuk’un Yeni Hayat’ı: Yapısalcılığın Işığında Bir Çözümleme Denemesi”, “Yeni Hayat Romanında Yapı, Anlatım, Biçim ve Dil Özellikleri”, “Tasavvuf Işığında Yeni Hayat” ve “Yeni Hayat Romanında Toplumsal Boyut” başlıkları altında, çağdaş bir romanı okumanın deneyimini okura gösteriyor.

Yıldız Ecevit – Orhan Pamuk’u Okumak

Tür: Deneme, Editör: Murat Çelik Kapak Tasarımı: Kardelen Akçam Kapak Fotoğrafı: Ara Güler Doğuş Sanat ve Müzecilik A.Ş. Sayfa: 312, Basım Tarihi: 05.05.2023

ben buradayım

Ben Buradayım

Oğuz Atay’ın Biyografik ve kurmaca Dünyası
Yıldız Ecevit

“İyi bir hayat hikâyesi yazmak, bir hayat yaşamak kadar zordur.”
Oğuz Atay

“Bu metnin Oğuz Atay’ı, kuşkusuz onun yaşamda ve kurmaca dünyada bıraktığı izlerin derlenmesinden oluştu. Ama bu izlerin metindeki hiyerarşik konumlarını belirlerken yaptığım –bilinçli ya da bilinçsiz– seçimler ve yorumlar; onun bir özelliğini betimlerken, çoğu kez farkında olmadan kullandığım bir sözcüğün onay, anlayış, sevgi, belki de hayranlık yüklü içeriği ve her şeyden önce de metnin kurgusu, Atay’ın “Ben Buradayım…”daki dünyasında, benim ister istemez bıraktığım izlerdi. Bu kitabın Oğuz Atay’ı, benim kimliğimden süzülüp gelen bir Oğuz Atay: Benim Oğuz Atay’ım. Kim gerçeği katıksız aktardım diyebilir ki?”

Yıldız Ecevit – Ben Buradayım

Tür: Biyografi, Editör: Murat Çelik Kapak Tasarımı: Kardelen Akçam Kapak Fotoğrafı: Ara Güler Doğuş Sanat ve Müzecilik A.Ş. Sayfa: 592, Basım Tarihi: 13.05.2023

23.05.2023 © Novelius Edebiyat

Bir Cevap Yazın