dalında öyküler

Yeni Kolektif Kitap: Dalında Öyküler

11.03.2023 © Novelius Edebiyat

NOVELİUS EDEBİYAT Ali Bektaş’ın derlediği Dalında Öyküler öykü seçkisi Romanoku Yayınları etiketiyle okurların beğenisine sunuldu. Geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz Gazeteci, Yazar Ahmet Tulgar’a ithaf edilen seçki, Romanoku Yayınları’ndan çıkan ilk kitap olma konumunda.

Dalında Öyküler Basın Bülteni:

“Vasata İnat, Yaşasın Edebiyat” parolasıyla yayın hayatına başlayan “romanoku yayınları”nın ilk kitabı olan “Dalında Öyküler” yayımlandı. On dört yazarın, on dört öyküyle “On Dört Şubat Dünya Öykü Günü” için bir araya geldiği kitap, yakın dönemde kaybettiğimiz yazar Ahmet Tulgar’ın anısına ithaf edildi. Kitabın 5 Şubat Pazar günü matbaadan büyük bir heyecanla teslim alındığı gecenin sabahında, 6 Şubat 04.17’de ülkece büyük felaketi yaşadık, yıkıldık, asla unutulmayacak acıların hiç dinmeyecek çığlığı olduk. Dayanışmaya omuz vermek için dağıtımı ertelenen kitabın arka kapağında yer alan, “İçimizdeki kıpırtı, kalbimizdeki çarpıntı ve nehirdeki akıntı son bulduğunda, yıkıntılar arasında birbirimizin sesini duyamayacağız belki de. Ama karamsarlığa geçit yok! ….” sözlerini felaketin ardından tekrar okumak canımızı bir kez daha acıtsa da “umut” en büyük inadımız olmaya devam edecek. Deprem bölgelerinde yaşam mücadelesi veren dostlarımızı, şehirlerini terk edip zor şartlarda hayatını devam ettirmeye çalışan insanlarımızı bir an olsun unutmayıp, hepimiz dayanışma ruhunu içimizde filizlendireceğiz. Biliyoruz ki o ruha sahip çıkmazsak, hiçbirimizin “yarın”ı garanti olmayacak. Birbirimizi de yaşatabilmek için yaşamaya mecburuz. Dileriz ki, “Dalında Öyküler” dalında umutlar yeşertmek için bir pencere olsun. Acılarımızı unutmadan, yarınımızı el birliğiyle inşa edebilmek dileğiyle…

Arka Kapak Yazısı:

“Zamanın ve teknolojinin baş döndüren hızı doğayı, yaşamı, insanı hızla dönüştürüyor, benzeştiriyor. Duyguların, fikirlerin hatta kitapların mekanikleştiği bu çağda sevginin, hoşgörünün, duygudaşlığın yanında saf tutanları bir ağacın gölgesinde, bir dağın yamacında, bir kitabın sayfalarında görmeye öyle ihtiyacımız var ki! Çok şeyimizi dönüştüren yapay zekâya hislerimizi de tamamen teslim ettiğimizde dünyayla birlikte gönüllerimiz de çölleşecektir. İçimizdeki kıpırtı, kalbimizdeki çarpıntı, nehirdeki akıntı son bulduğunda yıkıntılar arasında birbirimizin sesini duyamayacağız belki de. Ama karamsarlığa geçit yok! Bu kitaba dokunup gözlerini sözlerimizle buluşturduğuna göre yalnız değiliz, yalnız değilsin. Umut yine bir kitabın sayfalarında filizleniyor. Ne mutlu!

On dört yazar, dalında on dört öyküyle On Dört Şubat Dünya Öykü Gününden, aşkın gününden; kelimelerin ve sevginin gücüyle sana sesleniyor.

Umut mavide, insan sevgide, öykü dalında güzel.

 Her mevsim ayrı bir lezzetle, her gün yeni bir dirençle

  “Dalında Öyküler” seninle.”

Yazarlar:

Adnan Gerger, Ali Bektaş, Aylin Sökmen, Ayşe Hicret Aydoğan, Damla Karakuş, Esra Kahya, Figen Yıldız, Gönül Çatalcalı, Hüseyin Kılıç, Meltem Terzioğlu, Nuran Uzun Turan, Nuay Elçin, Özge Doğar, Uğur Portakal

Künye:

Eser Adı: Dalında Öyküler

Derleyen: Ali BEKTAŞ

Editörler: Damla KARAKUŞ, Nihal AYDAR

Kapak: Gökhan BAŞPINAR

Yayınevi: Romanoku Yayınları

Türü: Öykü

Dil: Türkçe

Cilt Bilgisi: Karton Kapak

Kağıt Cinsi: Enso, 70 gr.

Basım Tarihi: Şubat, 2023

Baskı Sayısı: 1

Sayfa Sayısı: 128

Boyutu: 13 x 19,5 cm

ISBN: 978-605-72345-0-6

Etiket Fiyatı: 55 TL

11.03.2023 © Novelius Edebiyat

Yeni Kolektif Kitap: Dalında Öyküler” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın