kötü çocuğun öyküsü

Yeni Kitap: Kötü Çocuğun Öyküsü

18.10.2023 © Novelius Edebiyat

Tanıtım Bülteninden...

Thomas Bailey Aldrich – Kötü Çocuğun Öyküsü

edebiyat 11 Kasım 1836’da Portsmouth, New Hampshire’da dünyaya gelen Amerikalı yazar, şair, edebiyat eleştirmeni ve editör Thomas Bailey Aldrich’in kendi çocukluğunun bir dönemini ele alarak kurgulaştırdığı yarı otobiyografik romanı Kötü Çocuğun Öyküsü 1870 tarihinde yayımlandığında; edebiyatta “kötü çocuğun kitabı” türünün ilk örneği olarak kayıtlara geçti.

Yakın arkadaş oldukları Mark Twain’in Tom Sawyer’ın Maceraları ve Huckleberry Finn’in Maceraları gibi romanlarının yanı sıra, bu türde yazılmış bir çok kitabın da esin kaynağı olmuştur.

pnd kitap

Kötü Çocuğun Öyküsü, Tom Bailey ismindeki bir çocuğun maceralarla ve yaramazlıklarla dolu heyecan verici serüvenlerini anlatır. Kurgusal Rivermouth kasabasında geçen bu serüvenlerde Aldrich, çocuk karakteri Tom Bailey ile edebiyatta ilk kez idealize edilmemiş, gerçek bir çocukluğa yer vermiştir. Romanın isminde ve türünde geçen “kötü çocuk” ifadesi okuru yanıltmasın. Bu ifade hemen hemen tüm çocuklar için kullanabileceğimiz; yaramaz, meraklı, maceraya atılmaya istekli ve başı dertten kurtulmayan hareketli bir çocukluk dönemini yansıtmaktadır. Romanın açılış cümleleri okuru bu duruma hazırlamak için kurulmuştur:

“Kötü bir çocuğun öyküsü bu. Belki çok da kötü değil ama epey kötü diyelim… Biliyorum, çünkü o çocuk benim, daha doğrusu bendim. Başlığımız okuyucuyu yanlış yönlendirmesin. Peşinen şunu söyleyeyim ki; benim pek de öyle itiraf edeceğim karanlık yönlerim falan yok. Benim burada hikâyeme kötü çocuğun öyküsü adını takmam; hem ben kendimi bu tür anlatılardaki o kusursuz delikanlılardan biri olarak görmediğim hem de pek melek sayılamayacak biri olduğum içindir.”

Edebiyatta, kötü çocuğun kitabı alt türündeki kitaplarla hem çocukların hem yetişkinlerin okuması amaçlanmıştır. Kötü Çocuğun Öyküsü’nün anlatıcısı yetişkin Tom Bailey; çocukluğunu, büyüdüğü kurgusal Rivermouth kasabasını, onda derin izler bırakan Nutter Malikânesini, ailesini, arkadaşlarını, okulunu ve elbette yaşadığı heyecan verici serüvenleri anımsayarak anlatmaktadır. Bu anlatım tarzı Kötü Çocuğun Öyküsü’nü sadece bir çocuk kitabı olmaktan çıkartıp yetişkinlerin de yüzlerinde bir tebessümle, çocukluklarını yad ederek okuyacakları bir romana dönüştürüyor.

thomas bailey aldrich
Thomas Bailey Aldrich

TOM SAWYER’DAN ve HUCKLEBERRY FINN’DEN ÖNCE; “TOM BAILEY” VARDI!

Amerikan edebiyatının başyapıtlarından kabul edilen Kötü Çocuğun Öyküsü, türünün amaçladığı gibi hem çocukların hem yetişkinlerin birlikte keyifle okuyabilecekleri “illüstrasyonlu özel baskı”sıyla, Emre Albayrak’ın editörlüğünde, Nilsu Emre’nin özenli çevirisi ve PND Kitap etiketiyle ilk kez Türkçede!

Kötü Çocuğun Öyküsü’nü kitapyurdu.com üzerinden temin edebilirsiniz!

Künye:

Yayınevi: PND Kitap

Editör: Emre Albayrak

Çevirmen: Nilsu Emre

Kapak Tasarımı: Sena Mavi

Sayfa Sayısı: 270

Ebat: 13×19,5 cm

Baskı Yılı: Eylül 2023

Kategori: Roman

18.10.2023 © Novelius Edebiyat

Bir Cevap Yazın