ümit yaban

Yeni Kitap: Gönlüm Göğe Dayalı

19.10.2023 © Novelius Edebiyat

Tanıtım Bülteninden...

edebiyat Romanoku Yayınları “Cumhuriyet 100 Yaşında” serisinin ikinci kitabını kitapseverlerle buluşturdu. Öyküleri ve yazar röportajları dijital edebiyat platformlarında yayımlanan ve hâlen hava trafik kontrolörü olarak görev yapmakta olan Ümit Yaban’ın ilk kitabı Gönlüm Göğe DayalıTürkiye’nin İlk Kadın Hava Trafik Kontrolörü “Nazmiye Göyük”ün hayatını odağına alan anı-biyografi türünde bir eser olmanın yanı sıra Cumhuriyetin başarılı kadınlarına da bir saygı duruşu niteliğini taşıyor.

            ARKA KAPAKTAN:

            “Gençliği yetiştiriniz. Onlara bilim ve kültürün olumlu fikirlerini veriniz. Geleceğin aydınlığına onlarla kavuşacaksınız. Özgür fikirler uygulamaya geçtiği zaman, Türk milleti yükselecektir. Biz her şeyi gençliğe bırakacağız… Geleceğin ümidi, ışıklı çiçekleri onlardır. Bütün ümidim gençliktedir.” ( Mustafa Kemal Atatürk)

            Türkiye’nin ilk kadın hava trafik kontrolörü Nazmiye Göyük’ün hem meslektaşı hem de son öğrencilerinden olan yazarımız Ümit Yaban, “iz bırakmak” amacıyla çıktığı yolda ahde vefa niteliği taşıyan özel bir çalışmaya imza atıyor. Nazmiye Göyük’ün ağzından anlatılan bölümlerde hem dönemin diline hem de sosyal yaşama tanık oluyoruz. Kadının sosyal yaşamdaki yerini, annenin topluma yön vermedeki rolünü, cumhuriyet rejiminin aşamalarını ve günümüzde geldiği noktayı görmemizi sağlayan tüm bu alt izleklerle eser, bir anı-biyografi olmanın ötesine uzanıyor. Özellikle genç okurlar için bir kılavuz niteliğini taşırken tarihimize karşı bir sorumluluğu da yerine getiriyor.

ümit yaban

            Gönlüm Göğe Dayalı Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yaşında yoldaki dikenlere rağmen çiçeklenerek dimdik yürüyen, yolu yarım kalarak hayattan koparılan tüm kadınlara ve Mustafa Kemal’in “bütün ümidim” dediği gençliğe armağan olsun.

            Ümit YABAN,  1980 yılında Eskişehir’de dünyaya geldi. Anadolu Üniversitesi  Sivil Havacılık Yüksek Okulu Hava Trafik Kontrol Bölümünden mezun oldu. Antalya Havalimanında, Hava Trafik Kontrolörü olarak görev yapmaktadır. Öyküleri ve yazar röportajları dijital edebiyat platformlarında yayımlandı. Sinek isimli öyküsüyle “İshak Edebiyat 2022 Öykü Seçkisi”nde yer aldı.

Künye:

Gönlüm Göğe Dayalı – Nazmiye Göyük Türkiye’nin İlk Kadın Hava Trafik Kontrolörü

Yazar: Ümit Yaban ● Yayınevi: Romanoku Yayınları ● Editör: Yağmur Şengöz Dişcioğlu ● Kapak Tasarımı: Gökhan Başpınar ● Kapak Fotoğrafı: Mert Uyar ● Türü: Anı-Biyografi ● Basım Tarihi: Ekim 2023 ● Sayfa Sayısı: 147 ● Boyut: 13*19,5 ● ISBN: 978-605-72345-6-8

Kitapyurdu Sayfası İçin Lütfen Tıklayınız…

19.10.2023 © Novelius Edebiyat

Bir Cevap Yazın