kara dua

Yeni Kitap: Kara Dua

11.09.2023 © Novelius Edebiyat

edebiyat Varlık Ergen’in yeni kitabı Kara Dua, Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık etiketiyle raflardaki yerini aldı. Habere ilişkin tanıtım bültenini paylaşıyoruz…

Varlık Ergen | Kara Dua

Karanlık sanatın iyileştirici gücüne güvendim hep, ıssız patikalarda düşe kalka yürürken-Zaman ilaçtır dedim ve yazmaya devam ettim. Çürümüş, yozlaşmış kalabalığın tiksinç sesinden uzakta bir yer var: Karanlık mahzenlerde söylenen ezgili gotik yakarışlar bizi bekliyor orada. Korku, kasvet, ölüm, aldanma, yalnızlık ve kargış; güç verecek sizlere – Yükselen ağıtları ve çığlıkları duymak için, -yaklaşın…

En çaresiz ve en yalnız hissettiğimiz anlarda dahi ışıksaçanın güzelliğini görmek mümkün… Işığım, karanlığımın içindedir demiş bilgeler. Ben de öyle yaptım; karanlık yanıma sığındım. Korkmadım, titremedim ve adım adım takip ettim o gizemli sesleri. Derken bir merdiven başında buldum kendimi. Dipsiz bir kuyuya doğru inen sayısız basamaklar beni çağırıyordu. İlk adımımı attığım anda karanlığın içine doğru çekildim. Yürüdüm, yürüdüm ve nihayet büyük, hoyrat bir ahşap kapının önünde durdum.

varlık ergen

Kapıyı var gücümle ittiğimde ruhuma yoldaş olan karanlık ile tanıştım. Sihirli ellerin dokunduğu, misk kokulu tütsülerin eşlik ettiği varlık kulağıma fısıldadı: Işığım, karanlığımın içindedir. Sönmeden yanan ateşi görmek ister misin?

Tereddütsüz kabul ettim. Yürümeye devam ettim. Kuzgunların yoldaşlık ettiği patikalardan geçerken ölümüne darıldığım kimselerin mezar taşlarına denk geldim. Kuru ellerimle dokundum o tozlu isimlere. Orman var gücüyle haykırıyordu gerçekleri. Acımasız geçmiş peşimdeydi. Onu alıp un ufak edişlerini seyrettim cadılarla buluştuğumda. Mum ışığı her zamankinden daha parlaktı. Cadılar, soluksuz tekrar ediyordu mantralarını. Davulların sesi, ateşli danslar ve gökyüzü! Ezgili gotik yakarışlar arındırdı ruhumu ve benliğimi.

Artık hazırdım yeni bir benle buluşmaya. Tütsüler, mum ışığında renkler, mezarlar, yakarışlar, orman ve dile gelen Kara Dua!

“Gökkuşağını karanlık dahi olsa görebiliriz. Cadılara ve sanatçılara müteşekkir olmalıyız. Bütün dışlanmışları, karanlıkta yürüyenleri ve düşmüşleri bağrına basan, ışığı, karanlığının içinde olan bir kitap,” demişti eski bir dostum. Karanlık yolun sonu altın renginde sahili olan masmavi denizde bitti. Bir yanım aydınlık, neşe; bir yanım kahır, zindan, zorbanın pis kokan nefesi ve ben olan güzide karanlık.

İşte hayat, şafakla bir gelen özge karanlık!

Kara Dua her yerde!

Kara Dua‘nın künyesinde şu isimler var:
Editör: Kemal Albayrak
Kapak İllüstrasyonu: Ebrahel Lurci
Hilal Dursun şiirleriyle (dekor satıcıları, isyan, kara dua, iyi-leş) katkıda bulundu.

Varlık Ergen
varlikergen.com/

Sipariş vermek için bağlantıyı takip ediniz: 
kitapyurdu.com
1000kitap.com/kara-dua

11.09.2023 © Novelius Edebiyat

Bir Cevap Yazın