vildan külahlı

Vildan Külahlı’dan: “Çizgide Bir Kukla”

30.03.2023 © Novelius Edebiyat

NOVELİUS EDEBİYAT Vildan Külahlı Tanış’ın ilk öykü kitabı Çizgide Bir Kukla 2023 mart ayı itibariyle, Everest Yayınları etiketiyle okurların beğenisine sunuldu. On iki öykü, yüz on iki sayfadan oluşan Çizgide Bir Kukla’nın editörlüğünü Elif Yeşilkaya, kapak tasarımını ise Alper Zeki üstlenmiş.

Öykü, inceleme ve röportaj türündeki çalışmaları; İshak Edebiyat başta olmak üzere çeşitli edebiyat platformlarında yayımlanan Vildan Külahlı Tanış, edebiyat severlerin aşina olduğu bir isim.

Çizgide Bir Kukla’nın ayrıntılı incelemesi çok yakında Novelius Edebiyat’ta!

Çizgide Bir Kukla, Vildan Külahlı Tanış, Everest Yayınları, S.107

“Yazmak, dünyadan göçüp gitmeden evvel anlatıp yüklerinden kurtulmak, ben de varım ve öldükten sonra da var olacağım demek gibi.”
çizgide bir kukla

Everest Yayınları Tanıtım Yazısı:

“Serçeler kondu fincanların kenarına. Gagasında mektuplar, dilinde haberlerle geliyorlardı. Ne iyi. Tırnağının ucuyla sayıları gösterdi. Üçler, beşler, yediler… Bak işte şurada, görmüyor musun? Yakın zamanda, dedi, tez vakitte. Gözlerini kapattı, dudaklarını fısır fısır kıpırdattı.”

Yerle göğün arasında yorgun insanlar, birbirine değmeden kendi kuytusunda yaşayan kadın ve erkekler; hastane koridorları, ev içleri, uzayıp giden yollar; kayıplar, mektuplar, sırlar ve hayatın yumuşak yüzlü tarafından gelen affedilmişlikler. Tutkuyla sarılmak kaleme, fesleğeni incelikle sulamak, bir fotoğrafa uzun uzun bakmak, bir umudu inatla yeşertmek. Vildan Külahlı Tanış’ın ilk öykü kitabı Çizgide Bir Kukla, henüz söylenmemiş olanı, çizginin dışında kalanın kucaklanışını müjdeliyor. Kuklanın küçük hareketleri okura uzun, beklenmedik bir yolculuk sunuyor.

Künye:

Eser: Çizgide Bir Kukla

Tür: Yerli Edebiyat, öykü

Yazar: Vildan KÜLAHLI TANIŞ

Yayınevi: Everest Yayınları

Editör: Elif YEŞİLKAYA

Kapak Tasarımı: Alper ZEKİ

Sayfa Tasarımı: Ceyhun AYDI

Basım: 2023 Mart

Isbn: 978-605-185-955-2

Boyut: 13,5 X 19,5 cm

Sayfa: 112 s.

Yazar Hakkında:

vildan külahlı tanış

Vildan Külahlı Tanış, ilk ve ortaöğrenimini doğduğu şehir olan Ankara’da tamamladı. Gazi Üniversitesi Fen Bilgisi Öğretmenliği Bölümü’nden mezun oldu. Öyküleri Notos, Sözcükler, Öykü Gazetesi, Hece Öykü ve Ecinniler gibi bazı dergilerde yayımlandı; çeşitli dergi ve sitelerde yazar ve metin odaklı incelemeleriyle yer aldı. 2020-Yılın Yazarı Fakir Baykurt Öykü Yarışması’nda ‘Uzun Düz Çizgiler’ adlı öyküsü büyük ödüle değer bulundu. 2021 Berlin Gökkuşağı Kitabevi Öykü Yarışması’nda ‘Çatıdaki Delik’ öyküsüyle birincilik kazandı. ‘Alo Buyurun Yalnızlar Geçidi’ adlı öyküsüyle 2021 Halide Edip Adıvar Öykü Yarışması’nda; ‘Bir Beyaz Kağıt ve Şaziye’ adlı öyküsüyle ise 2021 Edremit Kent Konseyi ‘Kadın ve Öyküler’ Öykü Yarışması’nda öykü seçkisinde yer aldı. 2020 Uluslararası Yazarlar Birliği (Pen International) İlkyaz Genç Yazarlar Öykü Yarışması’nda ‘Maydanoz’ adlı öyküsüyle dereceye girmeye hak kazandı. ‘Maydanoz’ İngilizceye çevrilerek on dört ülkede dünya kamuoyuyla paylaşıldı.

30.03.2023 © Novelius Edebiyat

Bir Cevap Yazın