piroman

PND Kitap’tan Yeni Roman: PİROMAN

26.07.2023 © Novelius Edebiyat

Basın bülteninden...


Bünyamin Tan – Piroman


edebiyat 1987 Eskişehir doğumlu Bünyamin Tan, lisans eğitimini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde tamamladı. Aynı üniversitede, yüksek lisansını Eski Türk Edebiyatı alanında yapan yazar, Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni olarak MEB’e atandı.


Pek çok akademik dergide makaleleri, edebiyat dergilerinde yazıları ve spekülatif kurguları yayımlanan Bünyamin Tan’ın Ruh Fotoğrafçısı, Emanetteki Ruhlar ve Karanlıktan Gelenler isimli öykü kitapları bulunmaktadır. Pek çok kolektif kitapta da ortak yazar olarak yer alan Tan’ın edebiyat, tarih, felsefe, psikoloji, sosyoloji, mitoloji, arkeoloji, sinema ve siyaset alanlarında da çalışmaları bulunmaktadır.


2021 yılında Fabisad GİO Yayımlanmamış Öykü Ödülleri’nde, Öykü Başarı Ödülü’nün sahibi olmuştur.


PND Kitap etiketiyle yayımlanan Piroman, yazarın ilk romanıdır.
Kendiliğinden yanma fenomenlerinin tarih boyunca örnekleri görülmüş, fakat herhangi bir geçerli açıklaması yapılamamıştır. Kimileri bilimsel kimileri parapsikolojik olgularla bu vakaları açıklamaya çalışmıştır.

bünyamin tan


Bünyamin Tan ise Piroman’da, kendiliğinden yanma fenomenine kendi üslubuyla bir bakış açısı getiriyor. Geniş çaplı araştırmalara dayanan çalışmalarıyla tarihteki içten yanma vakalarını da referans alarak kendi korku evrenini yaratıyor.


Çocukluğundan itibaren ateşe hükmetme yeteneği olan bir adamın hikâyesi Piroman. Bu yeteneğini salt kötülük için kullanan Ateş’in, kurbanlarını yakma biçimine hiçbir bilimsel açıklama getirilemiyor. İçten içe yanan insanlar, kadın kurbanlar, alev topları, nereden geldiği anlaşılamayan gizemli sarı sıvı ve Ateş’in şeytani sırrı.


“Ateş, kurbanlarını yakarak seri cinayetler işleyen psikopat bir katil mi, yoksa doğaüstü güçlerle donatılmış, daha yüksek amaçlara hizmet eden kötücül bir ruh mu?”

bünyamin tan

Yayınevi: PND KİTAP
Yayına Hazırlayan: Pandabiyat
Kapak Tasarımı: Sena Mavi
Sayfa Sayısı: 148
Ebat: 13×19,5 cm
Baskı Yılı: Temmuz 2023
Kategori: Spekülatif Kurgu/Roman
ISBN: 9786057239037

26.07.2023 © Novelius Edebiyat

Bir Cevap Yazın