emre bozkuş

Öykü: Dünyadan Haberler, Emre Bozkuş

30.04.2023 © Novelius Edebiyat

Yazar: Emre BOZKUŞ

Dünyadan Haberler, Emre Bozkuş

Sevgili Seyirciler bir Kemal W. ile Dünyadan Haberler programına daha hoş geldiniz. Dünyanın ya da en azından İstanbul Avrupa yakasının bir kısmının en tarafsız ve en kaliteli haber programıyla karşınızdayız. Bugün İlk haberimiz Orta Amerika’dan.


Meksika’daki Bir Sağlıklı Yaşam Merkezinin sahibi, vasiyetine mezarlığın sigara içilmeyen bölümünde gömülmek istediğini ısrarla ekletmeye çalışmış. Evet, biz de “Sigara öldürür,” diyerek diğer haberimize geçiyoruz.


Güney Asya ülkesi Kamboçya’da iki asker, patlamamış mayınla futbol oynamaya kalkışınca hayatını kaybetti. Olayı ilginç kılan nokta ise, patlamada can veren iki askerin de Kamboçya ordusunun en iyi mayın uzmanları aralarında yer almalarıydı. Detaylı bilgi için bölgedeki muhabirimize ve haber ekibimize bağlanmak isterdik ama çekim öncesi tek kale maç yapmak isteyen ekibimizi de kaybettiğimizi yönetmenim kulaklığımdan fısıldıyor.


Uzmanlara güvenmeyin, diyen uzmanlara selam gönderip diğer haberimize geçiyoruz. Sıradaki haberimiz İspanya’dan.


Ünlü otomobil firması X, yakın tarihlerde yeni model aracı Nova’nın lansman ve tanıtım çalışmaları ile gündemdeydi. Üstelik hâlen satışların yükselen grafiği hakkında konuşulmaya devam ediliyor. Fakat kulislerde dönen iddialara göre şirket İspanya’daki satış rakamlarından pek memnun değilmiş. Detaylı bilgi ve görüşleri almak için İspanya’da bulunan diğer canlı yayın ekibimize bağlanıyoruz demek isterdim ancak yine kısıtlı imkânlardan ötürü Zincirlikuyu metrobüs durağındaki muhabirimiz Can Lee’ye bağlanıyoruz.


“Yok ya çok yakar o, en iyisi 1.4’ünü al onun. Kaynımda da vardı, aldığından fazlasına sattı geçen sene, kâr etti.” –Yayındayız-


“Teşekkürler Kemal W., Zincirlikuyu Metrobüs Durağından selamlar. Şu an yanımda X’in Türkiye satış temsilcisi Murat Tezcan var. Merhabalar Murat Bey, öncelikle yayınımıza hoş geldiniz.”


“Hoş bulduk efendim.”


“Murat Bey, son günlerde kulislerde çok fazla zikredilen bir konu var malumunuz. Nova’nın satış rakamlarının genel itibariyle tatmin edici olduğu hatta Avrupa’da bir ekol konumuna bile gelebileceği konuşuluyordu. Fakat İspanya’da neden beklentilerin bu kadar altında kaldı?”


“Öncelikle bu konuda bana açıklama fırsatı verdiğiniz için teşekkür ederim. Bildiğiniz üzere firmamız kurulduğu günden bu yana yaptığı yatırımlar ve ortaya koyduğu ürünlerle en popüler ve en güvenilir taşıt markalarından biri haline gelmiştir. Kısa süre önce Nova’yı bu çizgiden taviz vermeden piyasaya sürdük ve sizin de belirttiğiniz gibi, genel manada tatmin edici geri dönüşler aldık. Fakat ne yazık ki İspanya’dan gelen satış verileri hiç iç açıcı değildi. Biz de titizlikle nedenini araştırdık.”


“Çok merak ettik, neymiş acaba sebebi?”


“Meğer Nova, İspanyolcada “gitmez” anlamına geliyormuş.”


“Anlıyorum efendim, çok ilginç. Peki sonra ne yaptınız?”


“ İspanya’da farklı bir isimle yeniden sürdük piyasaya.”


“Evet, gerçekten de yaratıcı bir çözüm olmuş, katılımınız için teşekkür ederim. Söz yeniden sende Kemal.”


-Bu arada, beni de geçerken Eminönü’ne atar mısın müdür?-

emre bozkuş


Allah akıl fikir versin diyerek yayınımıza devam ediyoruz. Şimdiki haberimiz ise Orta Doğu’dan. Iraklı bir terörist postaya bombalı mektup verir. Posta ücreti eksik ödendiği için mektup kendisine geri postalanır. İşin bizlik yanı ise her şeyi unutan teröristin mektubu açınca parçalanarak ölmesi. Buradan gerekli mercilere seslenelim en iyisi: posta işi ciddi bir iştir ihmale gelmez… Sırada yine, “bu kadar da olmaz,” diyeceğiniz bir haberimiz var. Amerika Birleşik Devletleri’ne uzanıyoruz.


New York’ta yapılan bir deneyde alkolün balıklar üzerinde ne tür etkiler uyandıracağı gözlemlenmek istenmiş. Bu amaçla, Kuzey Carolina’da, Atlantik Okyanusuna akan bir nehrin başında iki bin çuval dolusu viski şişesi, kaçakçıların elinden alınarak denize dökülmüş ve halk viski döküldükten sonra balık avlamaya gelmiş. Fakat balıkların viskili su yüzünden iştahlarının açıldığı ve oltalara adeta saldırdıkları görülmüş. Ahali sepet dolusu balık avlayarak evine dönmüş. Tabii bizimkiler de durur mu, yeniden ekibimize bağlanıyoruz.


“Yeniden merhaba Kemal W. Galata Köprüsünde balık tutan Hüsamettin Dayı ile birlikteyiz. Dayı kolay gelsin.”


“Kolaysa başına gelsin.”


“Amerika’da balıklar üzerinde yapılan deneyi duydunuz mu?”


“He ya, dün ajanstan geçerken gözüme iliştiydi.”


“Peki, bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?”


“Yeğenim, bunlar bilindik şeyler. Bizatihi ben, geç saatlere kadar balık tutarım böyle. Gece olunca da masamı döşer, felekten bir gece çalarım. Dediğim gibi, sabah ajansta habere tesadüf edince nevaleyi kaptığım gibi geldim. Hep aynı terane ama diğerleri de duydu şimdi.”


“O halde bize yöntemini anlatırsın sanırım.”


“Formülüm basit yeğenim. Yemin ucuna damlattım mıydı aslan sütünü, balıklar kendileri geliyorlar. Allah seni inandırsın bazı günler kova yetiştiremiyorum.”


“Söz yeniden stüdyoda.”


-Dayı bu istavrit mi yoksa hamsi mi?-


Rakı-balıkta son nokta diyerek yayınımıza devam ediyoruz. Balık demişken, şimdiki haberimiz trajikomiklikte standart belirleyici konumda.


Dünyaca ünlü bir şirkete ait petrol tankeri Kanada açıklarında battıktan sonra, iki denizayısı 80.000 dolar harcanarak temizlenmiş ve büyük bir törenle denize bırakılmış. Fakat tam iki dakikaya kalmadan, oralardan geçen bir mavi balina, herkesin gözlerini önünde denizayılarını yemiş.


Sunumdan kazanmak diye buna denir sanırım saygıdeğer seyircilerimiz… Sırada son haberimiz var. Bu haber bizden. Yurdumuzdan geliyor.


Yazlıkları ve emekli popülasyonu ile ünlü beldemiz Ayvalık’ta uçan daire görüldüğü bilgisi haber merkezimize ulaştı. Beş gece evvel saat yirmi üç sularında Ayvalık’ta doğudan batıya doğru ve beşer dakika arayla seyreden iki tuhaf cismin ateşler saçarak geçtiği görülmüş. Bunların uçan daireler olması ihtimalinden bahsedilmektedir. Bir diğer teoriye göreyse, emeklilikten sıkılan bir vatandaşımız helyum çekerek intihara kalkışmış.


Kemal W. ile bir “Dünyadan Haberler” programının daha sonuna geldik.

Sağlıcakla kalın.

S O N

Deneme türünün iyi örneklerinden "Ay Kızılıydı Gece" Emre Bozkuş'un kaleminden, Klaros Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı. Eserle ilgili haberimize buradan, Kitapyurdu linkine ise buradan erişebilirsiniz...

Yazar Hakkında:

emre bozkuş

novelius edebiyat Emre Bozkuş, 1995’te İstanbul Bakırköy’de doğdu. Lisans eğitimini Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde tamamladı. Yazım yolculuğuna 2014’te blog yazarlığıyla başladı. Öyküleri ve makaleleri Bilimkurgu Kulübü, Açık Beyin, Düşünbil, Kayıp Rıhtım, Lacivert Öykü ve Şiir Dergisi gibi internet mecralarında ve dergilerde yayımlandı. Çeşitli öykü seçkilerinde yer aldı. Deneme türünde kaleme aldığı ilk kitabı “Ay Kızılıydı Gece” 2022 haziran ayında Klaros Yayınları etiketiyle edebiyatseverlerin beğenisine sunuldu. Emre Bozkuş hâlen yazmaya ve editörlük yapmaya devam etmektedir.

30.04.2023 © Novelius Edebiyat

Öykü: Dünyadan Haberler, Emre Bozkuş” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın