notos

Notos dergi 96. Sayısı ile Raflarda

02.05.2023 © Novelius Edebiyat

novelius edebiyat Notos her yıl farklı bir konuda düzenlediği geleneksel yıllık soruşturmalarının on yedincisinin sonuçlarını Mayıs-Haziran, 96. sayısında açıkladı. Notos’un Mayıs-Haziran, 96. sayısı bütün Türkiye’de, 1000’e yakın satış noktasında...

Notos 96. Sayı Basın Bülteni

Notos’un Mayıs-Haziran, 96. sayısı çıktı. Bütün Türkiye’de, 1000’e yakın satış noktasında.

Notos her yıl farklı bir konuda düzenlediği geleneksel yıllık soruşturmalarının on yedincisinin sonuçlarını Mayıs-Haziran, 96. sayısında açıkladı. Bu yılki soruşturmanın konusu edebiyat türleri arasında öteden beri ilgi gören polisiye türünde yayımlanmış romanlarla ilgili. Soruşturmanın sonunda ortaya bütün meraklıları için bakılacak, izlenecek, değerlendirilecek bir liste, bir kılavuz çıktı. Polisiye edebiyatının son yüzyılından biraz daha uzun geçmişini kapsayan En Önemli 40 Polisiye Romanı soruşturması 319 yazar, araştırmacı, çevirmen ve editörün yer aldığı önemli bir kamuoyunun seçimlerini yansıtıyor. Dosya kapsamında Erol Üyepazarcı,Suphi Varım, Ercan Akbay, Aykut Doğan ve G.K. Chesterton’ın yazıları; Vuslat Çamkerten ve Virginia Elena Patrone’nin desenleri yer alıyor.

Notos’un bu sayısında polisiye türünün en uzun ömürlü kahramanlarından James Bond’un yaratıcısı Ian Fleming ile Philip Marlowe’un yaratıcısı Raymond Chandler’ın söyleşisi var.  Notos’un ikinci söyleşisi Buzkandilleri ve Ateşle Yaklaşma’nın yazarı Kadire Bozkurt ile.

Aganta bölümünde günümüz edebiyat dünyasına ve güncel kitaplara dair yazılarıyla Alper Güngör, Cansu Eylül Yapıcı, Esin Akşar, Fulya Kılınçarslan ve Özge Kılıçoğlu yer alıyor.

notos 96

Bir Yazarın Seçtikleri bölümünde Buket Uzuner okunmasını zorunlu gördüğü kitapları, Halil Yörükoğluise en çok etkilendiği yazarı nedenleriyle birlikte Notos’a anlatıyor.

Şenay Eroğlu Aksoy, Bahri Vardarlılar ve Çağdaş Küçük kısa sorulara kısa yanıtlarla kendi yazarlık serüvenlerini ve yayımlanan son kitaplarını anlatıyor.

Fotoğraf-Yazı bölümünde Alp Sime’nin fotoğrafını Özlem Akıncı kısa bir anlatıyla yorumluyor.

Kitaplık bölümünde Banu Yıldıran Genç 2022 Yaşar Nabi Nayır Öykü Ödülü’nü kazanan Mehmet Fazlı Gök’ün kitaplaşan öyküleri Çirkin Sevgilim’i, Esra Ertan Taleb Alrefai’nin Kaptan adlı kısa romanını, Damla Karakuş Mehmet Çimen’in ilk kitabı Her Şeyin Bi’ Şeyi Vardır’ı, Şenay Eroğlu Aksoy Aylin Balbao’nun Bu Hikâye Senden Büyük Osman adlı öykü kitabını, Serkan Parlak Elçin Poyrazlar’ın Kayıp Yüz adlı feminist polisiyesini inceliyor.

Notos’un bu sayısında öyküleriyle yer alan yazarlar: Liam O’Flaherty, Özlem Dikeçligil, Hüseyin Peker, Doğuş Benli, Erkut Özal, Emel Kaya, Hilal Özdemir, Işıl Madak, Zelal Arslan, Ayşe Ünüvar, Deniz Dursun, Evrim Öktem.

Notos Mayıs-Haziran 2023, 96 • 70 TL • 19,5*27cm • 144 sayfa • 70 gr Enso kâğıda basılı

Notos’un 17. Büyük Soruşturmasında belirlediği en iyi 40 Polisiye romandan ilk 5’e gelin hep birlikte bakalım. Listenin tamamı ve soruşturmanın detayları Notos derginin 96. sayısında…

1 – Gülün Adı, Umberto Eco, 1980
2 – Doğu Ekspresinde Cinayet, Agatha Christie, 1934
3 – Morgue Sokağı Cinayeti, Edgar Allan Poe, 1841
4 – Sherlock Holmes: Baskerville’lerin Köpeği, Arthur Conan Doyle, 1902
5 – On Küçük Zenci, Agatha Christie, 1939

NOTOS

www.notoskitap.com

02.05.2023 © Novelius Edebiyat

Bir Cevap Yazın