KÖPEK KALBİ, Mihail Bulgakov, Kitap İncelemesi:

Köpek Kalbi 
Yazar: Mihail Bulgakov 🇷🇺 
İş Bankası Kültür Yayınları - 132 Sayfa

“Canlıları değiştirebilecek tek şey sevgidir.”

📌 Uzun zamandır merak ettiğim, Bulgakov’un en iyi eserleri arasında gösterilen Köpek Kalbi’ni nihayet deneyimleme şansına eriştim. İronik metinlerden hoşlananlar için gerçekten de ayrıcalık sayılabilecek çapta bir eser. Yazarın hep hissettiğimiz ince mizahı, taşlamaları, göndermeleri vs… bu eserde hat safhada.

📌 Soğuk havayla, açlıkla ve insanların sert davranışlarıyla mücadele eden sokak köpeği Şarik, bir gün bir Rus bilim adamıyla tanışır ve hayatı o günden itibaren tümüyle değişir. Tuhaf ameliyatlara imza atan Filip Filipoviç isimli bu bilim adamı sayesinde, Şarik’in soğuk, açlık ve barınma gibi dertleri son bulmuş görünmektedir ama çok geçmeden anlaşılacaktır ki, zavallı köpeğin başına çok daha mühim dertler açılacaktır.

📌 Diğer Bulgakov romanlarında olduğu gibi bu eserde de Sovyet toplumunun yaşantısına dair pek çok bilgi ve anekdot bulunmakta.

📌 Özetle, okuduğum en eğlenceli romanlardan biriydi ve yazarın kalemiyle henüz tanışmamış olanlara, Bulgakov’a giriş kitabı olarak önerebilirim.

Şunu anlayın ki, asıl korkunç olan artık köpek kalbi değil, insan kalbi taşıması. Hem de doğada var olanlar arasında en rezilini.

Nedir ki özgürlük? Duman, serap, kurgu.. Bahtsız demokratların sayıklaması.

Her konuşanın insan olmayacağını bilmeniz gerekirdi.

Bak sen şu dünyanın haline! Anlaşılan ölmek için henüz erken. Umutsuzluğa düşmek gerçekten günah belki de..


2022 soruşturma bilgi yayınevi book bookstagram can yayınları deneme dergi dosya edebiyat edebiyat soruşturması erdinç gültekin everest yayınları fihrist kitap fuat sevimay ilk ümit inceleme ithaki yayınları kar kültür sanat kar öykü dergisi kitap kitap önerisi kitap özeti klaros yayınları literature makale Mehmet Bahçeci nevin ulusoy notos notos kitap Novelius Edebiyat noveliusedebiyat roman ruhşen doğan nar röportaj sapiens yayınları sizden gelenler soruşturma söyleşi yazar öykü ümit yaban üzeyir karahasanoğlu şair şiir

Novelius Edebiyat

Bir Cevap Yazın