Taşyazılar

Klaros’tan Yeni Kitap: Taşyazılar

13.06.2023 © Novelius Edebiyat

Yayınevi Tanıtım Bülteninden….

novelius edebiyat Akatalpa; ‘adının anlamını kendi oluştursun’ niyetiyle, Ocak 2000’de Bursa’da yayın hayatına başlayan, değişen koşullara rağmen günümüzde de yayımlanmaya devam eden, ‘aylık şiir ve şiir-eleştirisi dergisi’.

Kitapta, dergiye Akatalpa adını veren ve ona sunuş yazıları yazan yayın yönetmeninin bu yazıları bir araya getiriliyor.

Bu başyazılarda, derginin yayın politikasına, genel olarak şiire, edebiyata, akan zamanla birlikte dönemin şiirine, edebiyatına yönelik gözlemler, öneri ve eileştiriler; yer yer, bu alanları besleyen kültür sanat, toplum hayatına yönelik gözlemler, öneri ve eleştirilerle kesişiyor.

Derginin çıktığı Bursa ile Türkiye ve hatta genel olarak evrensel şiir sanat ortamı karşılaştırılıyor, içinde yaşanılan şehrin taşralılıktan uzak, daha rafine kültür sanat üretilebilen yer haline gelmesi için gösterilen ve gösterilmesi gereken çabalar anlatılıyor.

Dönem içinden günümüze ve yakın geleceğe yazılan, yazılmakta olan şiire ve şiir ortamına yönelik sıcak gözlemler… Hüzünler, sevinçler, coşkular, düş kırıklıkları, ibretlik dersler iç içe…

“Şiir mi? Şu olabilir:

Dilin sürprizlerini kavramış, ince ayrıntıları damağında dimağında kulağında hissedebilen, yoğun konsantrasyonlu zeki ve duyarlıklı kişilerin sözcüklerle küçük atmosferler oluşturma sanatı.

Bu donanımı edinmişlerin metinlerinden şiir çıkabilir. Bu şiirler hakiki şiire yakın olabilir: Gelecek kuşakların, şiire ihtiyaç duyacakların okuyabilecekleri şiirler.

Yoksa bugün yazılanların birçoğunun şiire zarar verdiği, bu sanatın gelecekteki konumunu güçleştirdiği söylenebilir.”

….

“Evet, Akatalpa, bir şiir ve şiir-eleştirisi dergisi.

Sözcüklerin özel kullanımıyla bir atmosfer oluşturabilme sanatı diyebileceğimiz şiir, fiziki yapısı gereği inorganik de olsa organik kıvamında, çağrışımlar yüklü bir mekanizma olmalı. Bunu başarıyla yapanlar, şairler; yapamayıp ama yaptığını sanarak sürdürenler, şairlere katkı sağlayan yararlı insanlar −Yararlı insan çok.

Şiir eleştirisi de, genelde nitelikli şair ve şiirlerden yola çıkarak öneriler, düşünceler, sorular geliştirme ve bunu edebiyata yakışır düzgün, iyi, akıcı bir dil, bir üslupla, olabilirse bir edebiyat türü olarak ortaya koymak −Pek yok.”

13.06.2023 © Novelius Edebiyat

Bir Cevap Yazın