uykuda sevilen kızlar

Haftanın Önerisi: Uykuda Sevilen Kızlar

07.09.2022 © Novelius Edebiyat

Yazan: Mehmet BAHÇECİ

Nitelikli edebiyatın peşinde, durmaksızın çalışmaya ve üretmeye devam ediyoruz. İyi kitapların iyi okurlarla buluşması gayesiyle çıktığımız yolda, her hafta yeni bir eserin tanıtımını yapmaktan kıvanç duymaktayız. Büyük önem verdiğimiz kitap incelemelerimize, makale ve röportajlarımıza, her zamanki şevk ve titizliğimizle devam ediyor olacağız.

uykuda sevilen kızlar

novelius Bu hafta, Nobel Edebiyat Ödüllü Japon yazar Yasunari Kawabata’nın (11.06.1899 – 16.04.1972) ‘Uykuda Sevilen Kızlar’ isimli romanını Haftanın Kitap Önerisiköşemize taşıyoruz.

Uykuda Sevilen Kızlar, Japon kültüründen, Japonların cinselliğe bakışından izler taşıyan, psikolojik tahlilleriyle öne çıkan bir roman. Metin, her şeyden önce Kawabata’nın kalemindeki incelikleri görmek, anlatımındaki sadeliği ve nahifliği deneyimlemek adına okunmalı, diye düşünmekteyiz.

Eserin Konusu:

Bir genelev düşünün. Sadece erkeklikten kesilmiş yaşlı beylere hizmet veren bir genelev. Ve çalışanları da bakire kızlar olsun. İlaçla uyutulmuş kızlar… İşte Uykuda Sevilen Kızlar romanı, ağırlıklı olarak böyle tuhaf bir genelevde geçmektedir. Romanımızın kahramanı altmış yedi yaşındaki Egushi bir gün arkadaşı Kiga ile sohbet ederken bu tarz bir genelevin varlığından haberdar olur ve sık sık bu geneleve uğramaya başlar.

Konu çok farklı yönlere çekilebilecek olsa da Kawabata‘nın buna müsaade etmediğini görmekteyiz. Yazar, yaşlı erkeklerin, ilaçla uyutulmuş çıplak kızlarla geçirdi geceleri Egushi karakteri üzerinden anlatmaktadır. Bu geceler yarı erotik bir dille ama daha çok psikolojik tahlillere anlatılmıştır. Gençlik, körpelik, yatakta sere serpe uzanan bakire kızların vücutları ile okura adeta bir mit gibi sunulmaktadır. Bu genç kız vücutları, bu vücutlardaki güzellik, tazelik ne baş döndürücü bir estetik vaat etmekte ve tüm bunlar ne büyük servetler anlamına gelmektedir, kitap boyunca adeta tüm bunları sorgulamamız istenmektedir. Ve elbette kahramanımız Egushi’nin hayal dünyasının engin vadilerinde de bolca gezintiye çıkıyor, yaşlı adamın kâh gençlik günlerine kâh ailesiyle olan anılarına misafir oluyoruz.

Kısacası, anılar, tutkular ve özlemler sarmalında ilerleyen farklı bir anlatı, Uykuda Sevilen Kızlar.

“En güzel kadın bile uykusunda yaşını gizleyemez…”

Uykuda Sevilen Kızlar, Yasunari Kawabata, Sayfa:42, Assos Yayınları

ASSOS YAYINLARI BASIN BÜLTENİ:

Japonya’nın en iyi romancısı sayılan Yasunari Kawabata 1968 Nobel Ödülünü aldıktan sonra dünyaca tanındı ve eserleri bütün uygar dillere çevrildi. Japon panoları gibi ince bir sanatla işlenmiş olan romanlarında insan ruhunun derinliklerine inen bir gözlemci ustalığı sezilir. Bu kitap size onun en değişik romanlarından birini sunuyor. Burada bütün olay bir evin aynı odasında geçer. Bir randevu evinin. Ama hiçbir yerde görülmemiş bir özelliği vardır bu evin. Önceden uyutulmuş bakire kızların yatağına yaşlı erkekler kabul edilir. Kıza zarar vermemek şartıyle işte bu meraklı öyküyü o yaşlı adamlardan birinin ağzından dinleyeceksiniz.

07.09.2022 © Novelius Edebiyat

Haftanın Önerisi: Uykuda Sevilen Kızlar” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın