malatesta

Haftanın Önerisi: Malatesta Hayatı ve Düşünceleri

15.09.2023 © Novelius Edebiyat

NOVELİUS EDEBİYAT Farklı türlere ve seslere yer vermeye çalıştığımız Haftanın Kitap Önerisi köşemizde bu defa Kaos Kitap‘tan çıkan ve beğeniyle okuduğumuz “Malatesta Hayatı ve Düşünceleri” isimli kitaba yer vermek istiyoruz.

Kitap, anarşist düşüncenin en önemli temsilcilerinden anarko-komünist düşünce ve eylem adamı Errico Malatesta‘nın konuşmalarının Vernon Richards tarafından derlenmesiyle oluşturulmuştur. İtalyan anarşistin muhtelif zamanlarda yaptığı konuşmaları, siyasi, ekonomik ve sosyal konular karşısında anarşizmin nerede durduğunu anlamamız noktasında oldukça değerli.

Biz anarşistler artık ideallerimizle oldukça ilgiliyiz; insanlığı soysuzlaştıran ve ezen tüm ahlaki yalanları ve kurumları eleştirdik; ver her birimiz sahip olduğumuz tüm hitabet gücü ve şiirsellikle, iyilik ve aşk üzerine kurulu, özlemini çektiğimiz uyumlu toplumun tasvirini yaptık; ama kabul etmeliyiz ki ideallerimize ulaştıracak amaç ve araçlarla pek az ilgilendik.

Errico Malatesta – Pensiore e Volanta, 1924.
errico malatesta

KAOS KİTAP TANITIM YAZISI

Bu kitap, eylem adamı olduğu kadar düşünce adamı da olan Errico Malatesta’nın yaşamıyla birlikte, anarşist devrim, özgürlük, bilim, şiddet, araç ve amaç, suç ve ceza, çoğunluk ve azınlık, mülkiyet, toprak, para ve bankalar gibi pek çok temel konudaki düşüncelerini bir araya getiriyor. Çeşitli ülkelerde, –bir kısmı hâlâ yayınlanmakta olan– sayısız dergi ve gazete çıkarmış, editörlüğünü yapmış olan Malatesta’nın 1919-1932 yılları arasında yazdığı yazılar Vernon Richards tarafından derlenmiştir.

15.09.2023 © Novelius Edebiyat

Bir Cevap Yazın