geberik

Haftanın Önerisi: Geberik

14.01.2023 © Novelius Edebiyat

Yazan: Mehmet BAHÇECİ

NOVELİUS EDEBİYAT Bu hafta, Haftanın Kitap Önerisi Köşemizde yine çok iyi bir kitapla misafiriniz oluyoruz. Şair ve yazar Erdinç Gültekin‘in Klaros Yayınları‘ndan 2021 ağustos ayında çıkan Geberik adlı öykü kitabından söz etmekteyiz.

Nazan Öncel’in aynı adlı depresif şarkısını hatırlara getiren Geberik, toplam da on kısa öyküden oluşan bir öykü seçkisi. Kitabın en dikkat çekici ve aynı zamanda en uzun öyküsü ise (yirmi beş sayfa) kitaba adını da veren Geberik isimli öykü. Erdinç Gültekin, Geberik adlı öyküsünde, iki rüya arasında işlediği -bir fabrikada yaşanan- sıradışı, platonik bir aşka odaklanmaktadır. Alt metni, toplumcu gerçekçi bir bakış açısıyla zenginleştirilen Geberik, Türkiye’deki işçi sınıfının sosyo-psikolojik yönden bir tür gözlem ve irdelenişini içermektedir. Seçkinin diğer öykülerinin de okunmaya değer olduğunun altını çizelim.

Künye:

Eser Adı: Geberik

Yazar: Erdinç GÜLTEKİN

Tür: Öykü

Yayınevi: Klaros Yayınları

Basım: 2021 Ağustos

Sayfa: 56 S.

erdinç gültekin
Geberik, Erdinç Gültekin'in kalemiyle tanışmak isteyenler için oldukça iyi bir seçenek...

KLAROS YAYINLARI TANITIM YAZISI:

Ayaklarımın tabanı pişmiş durumda. Altı yerden nasır bantlarıyla sarılı ayaklanm kokuyor. Şef, neyse ki mesai yazmıyor bugünlerde. Yirmi üç bin küsur adım atmışım. Bu temmuz sıcağında kaç bin kilo metali, demiri; taşıdım, kaldırdım, indirdim, döktüm, saydım bilmiyorum. Bu pis işleri yaparken hep onu düşündüm. Yollarını gözledim her adımda. Üretime inmedi bugün. Dün de inmedi. Ne de olsa eziyeti, oyunlan sever. Bu arada mahkemeden iyi haber çıktı. Ben duruşmaya katılmadım. Yargıç, kafasını kırdığım elemana bir yıl hapis cezası verip ertelemiş. Ayağını denk al demeye getirmiş. Aklanmak güzel duygu.

Yazar Hakkında:

Erdinç Gültekin, 1980 Diyarbakır-Çüngüş doğumlu olup, yaşamını İzmir, Karşıyaka’da sürdürmektedir. İşletme bölümü mezunu olan yazarın yayımlanmış yedi öykü kitabı bulunmaktadır.

14.01.2023 © Novelius Edebiyat

Haftanın Önerisi: Geberik” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın