Haftanın Önerisi: Kapanda Bir Hayal

29.07.2022 © Novelius Edebiyat

Yazan: Mehmet BAHÇECİ

Nitelikli edebiyatın peşinde, durmaksızın çalışmaya ve üretmeye devam ediyoruz. İyi kitapların iyi okurlarla buluşması gayesiyle çıktığımız yolda, her hafta yeni bir eserin tanıtımını yapmaktan kıvanç duymaktayız. Büyük önem verdiğimiz kitap incelemelerimize, makale ve röportajlarımıza, her zamanki şevk ve titizliğimizle devam ediyor olacağız.

Her yalanın, inanmak için bir dayanağı olmalıdır. Çünkü ancak hakikat eğilip bozulduğu zaman kullanışlı hâle gelir.

Kapanda Bir Hayal, Burcu Ünlü, İthaki Yayınları, Sayfa:51

Bu hafta sizlere, Sevgili Burcu Ünlü‘nün kaleminden, “Kapanda Bir Hayal” isimli eseri önermek istiyoruz.

“Burcu ÜNLÜ”

2021 Aralık ayında İthaki Yayınları tarafından okurların beğenisine sunulan, çıkar çıkmaz ilk baskısı tükenen eserin editörlüğünü, İthaki Yayınları Türkçe biriminde güzel işlere imza atan Devrim Horlu üstlenmekte. Eserin içeriği kadar başarılı bulduğumuz bir diğer unsuru olan, kapak çalışması kısmında ise Hamdi Akçay imzasını görmekteyiz.

Kapanda Bir Hayal, aynı zamanda iyi bir okur ve iyi bir edebiyat emekçisi olan Burcu Ünlü’nün yayımlanmış ilk eseri konumunda. Oldukça sade ve anlaşılır bir dille kaleme alınan eser, toplamda on kısa öyküden oluşuyor. Eser için çok rahtalıkla toplumsal gerçekçi bakış açısıyla yazıldığı nitelemesinde bulunulabilir.

Eğer siz de, okuma tempomuzun düştüğü sıcak yaz günlerini, kısa fakat anlamlı bir metinle taçlandırmak, farklı dünyalara, farklı hayatlara yolculuklar yapmak istiyorsanız, o halde Kapanda Bir Hayal tam size göre. Burcu Ünlü’nün yergisel anlatımını, son derece akıcı ve ironik dilini beğeneceğinizi, dahası kendinizden ve çevrenizden izler bulacağınızı öngörmekteyiz.

İTHAKİ YAYINLARI TANITIM BÜLTENİ:

Bir eksik bir fazla, fark ediyor artık. Kopan saç teli gibi kaybolup gidiyor insan, görülmüyor. Üstelik yerindeyken ne bir el değiyor ona ne de tarak. Bir şeyin içini mi dolduruyoruz yoksa üstünü mü kaplıyoruz belli değil. Bir nefes, sadece o kadar alıp verdiğimiz. Başka alacağımız yokmuş sanki dünyadan, bu kadarmış yaşamak.

Burcu Ünlü, ilk kitabı Kapanda Bir Hayal ile insanın temiz kalmış yerini işaret eden öyküler armağan ediyor okura. Evi, yuva denen kapanı, insanın kendi içine sıkışıp kalmasını zaman zaman ironiyle zaman zaman da tokat gibi çarpan göndermelerle anlatıyor.

“Neler neler dediler bana… Milletin ağzı torba, çöp torbası, büzüverdim hepsinin ağzını, bunları kafama takmadım. Ama öksüzü, yetimi, işçiyi, düşkünü çok takarım kafama. Onların acılarını defterimde biriktiririm. Hem zaten bize en çok biriktirmek öğretilmedi mi? Acıyı, hüznü, eksikliği, sevgisizliği, gözyaşlarımızı, öfkemizi hep biriktirmedik mi? Bir türlü kesip açamadık o teneke kumbaranın ağzını. Saçamadık etrafa kinimizi, yürüyemedik üstüne üstüne hainin, kıramadık kalbini, bükemedik bileğini… İnsanlık bizde kalsın, nasılsa Allah verir belasını, dedik. İnsanız neticede, büyük bir felaket bu, diyemedik. Kırmızı bir isyandır bu, öyle bilinsin

29.07.2022 © Novelius Edebiyat

Haftanın Önerisi: Kapanda Bir Hayal” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın