everest yayınları

Gündüz Vassaf, Everest’te

14.04.2023 © Novelius Edebiyat

novelius edebiyat Yazar ve Psikolog Gündüz Vassaf, uzun süren sessizliğinin ardından Ressamın İsyanı: Caravaggio adlı romanıyla Everest Yayınları'nda.

*****

Everest Yayınları Basın Bülteni:

Yedi yılın ardından ilk romanıyla: Gündüz Vassaf Everest’te!

Bir kuşağın ufkunu genişleten, modern yaşama ve tarihe yeni aynalar tutan Gündüz Vassaf, ilk romanını Everest ailesiyle paylaştı!

Yedi yıllık hummalı bir yolculuğun sonunda, yazarın bugüne kadar çalıştığı bütün türleri bir araya getiren bu benzersiz roman, Ressamın İsyanı: Caravaggio, okuyucuya merhaba diyor…

İnsan olmaya ve insanın ürettiklerine dair sorgulamalarla dolu bu eser, özünde sanata ve özgürlüğe yazılmış bir aşk mektubu.

Vassaf, kendine has üslubu ile sanata, savaşlara, siyasete, dinlere, devletlere dair yeni sorular sordurmaya devam ediyor.

Kurmacanın denemeyle, anının biyografiyle buluştuğu, yazarın tabiriyle bu ‘formülsüz’ metinde okur, bir arayış ve aşk hikâyesine tanıklık edecek.

“Her âşık topa basıp soruyu başta kendine sormalı. Benim kendime sorum şu, Lara’yla on sekiz ay geçirip aşkın kimyasını tükettikten sonra onunla yeni bir dil geliştirmeye hazır mıyım? Aşkta kabızlığımız, bildik dilinin tembelliğine kilitlenip tekrarlama ısrarımızda. Her söylendiğinde anlamını biraz daha yitiren, söylenmediğinde aranan “seni seviyorum”larımızda.”

Okur bu yolculukta, Gündüz Vassaf’ın kitabı kaleme alırken dinlediği müziklere ve ona yoldaşlık eden Caravaggio eserlerine ulaşma imkânı da bulacak.

Kitabın sonunda ise okuru, sürpriz bir imza kampanyası bekliyor… Kurmacanın gerçeğe taştığı noktada, Caravaggio ve Giordano Bruno için adalet arayışı sürecek.

gündüz vassaf
Kapak Resmi: Caravaggio’nun Azize Lucia’nın Gömülüşü adlı tablosu (1608)

Başkahramanımız, “Azize Lucia’nın Gömülüşü” resmiyle büyülenir ve kendini Caravaggio’nun hayat hikâyesine kaptırır; ülke ülke, tablo tablo gezerek yanıtların peşine düşer: Biyografisini yazanların hayatını magazinleştirmesi içinde büyük bir öfke uyandırır. Üstelik Caravaggio’nun ölümü de yaşamı gibi büyük bir sır perdesinin arkasındadır: Girdiği düello, İtalya içinde kaçışı, nihayet ortadan kayboluşu… Resmi açıklamalardaki çelişkiler bir şeylerin örtbas edildiğini göstermektedir.

Aslında, onun tabloları üzerinden kendi hayatının izini sürmekte, onun ölümüyle ilgili gizemi tutkuyla çözmeye çalışırken, kendi ölümlülüğünden kaçmanın bir yolunu aramaktadır. Bu esnada Caravaggio’yla kurduğu bağ, yeni bir aşk öznesiyle sınanır: Kanlı canlı bir şekilde karşısında olmasına rağmen, Lara da yüzyıllar önce kaybolan ressam kadar gizemlidir…

ressamın isyanı: caravaggio
"Kimseye zarar vermeden yaşayabilmek.
Bunun için evet, iz bırakmak istiyorum.
Kelebek gibi.
Haydi Caravaggio."

Künye:

Eser: Ressamın İsyanı: Caravaggio

Tür: Yerli Edebiyat, Roman

Yazar: Gündüz VASSAF

Yayınevi: Everest Yayınları

Editör: Berrak GÖÇER, Devrim ÇAKIR, İdil KARTAL

Kapak Tasarımı: Kardelen AKÇAM

Sayfa Tasarımı: Yusuf YILDIZ

Düzeltmen: Yılmaz AKAN

Sayfa Sayısı: 672 S.

Basım Tarihi: 14.04.2023

14.04.2023 © Novelius Edebiyat

Bir Cevap Yazın