brenda lozano

‘Cadılar’ NOTOS Etiketiyle Raflarda

05.01.2023 © Novelius Edebiyat

Yayına Hazırlayan: Mehmet BAHÇECİ

Meksikalı ödüllü yazar Brenda Lozano‘nun son romanı (Brujas – 2020) Cadılar, artık Türkçemizde…

2023 Ocak ayı itibariyle hem basılı olarak hem de e kitap alternatifiyle raflardaki yerini alan eserin çevirisini Nergis Gürcihan, editörlüğünü ise İdil Dündar üstlenmiş. Dünya edebiyatından özgün kalemleri ülkemiz okurlarının ilgisine sunan Notos Kitap, Brenda Lozano‘nun (Cuaderno Ideal – 2014) İdeal Defter isimli romanını da 2021 yılında yayımlamıştı…

notos kitap
Brenda Lozano'nun kalemindan Cadılar, Notos Kitap etiketiyle Türkçede...

NOTOS KİTAP TANITIM YAZISI:

Öldürülen Paloma’nın adı başta Gaspar’dır. Şifacılığı terk edip gece hayatını seçerek Paloma’ya dönüşse de iyileştirmenin yollarını Feliciana’ya öğretir. Feliciana özel gücü Dil’i keşfederek eskiden sadece erkeklere ait olan şifacılık dünyasında kendi yerini kazanmaya başlar. Önyargılarla, küçümsemeyle doldurulmuş Cadı kelimesini kadının kötü karaktere dönüştürüldüğü ve avlanmaya değer görüldüğü bir dünyadan çekip çıkararak ona iyileştiren, koruyan anlamlarını geri kazandırır. Paloma’nın cinayetini araştırmaya gelen gazeteci Zoé’ye hikâyesini anlatmadan önce Zoé’nin kendi hikâyesini duymak ister.


Çağdaş Meksika edebiyatının en güçlü kalemlerinden biri olan Brenda Lozano Cadılar’da farklı kökenlere ve koşullara sahip iki kadının hikâyesini iç içe geçirerek Meksika geleneklerini, şifayı, şiddeti anlatırken kadın olmanın bin bir biçimini ele alıyor.

Notos Kitap Değerli Kitaplar Yayımlar

KÜNYE:

Eser: Cadılar

Yayınevi: Notos Kitap

Tür: Edebiyat – Roman

Yazar: Brenda LOZANO

Çeviri:  Nergis GÜRCİHAN

Editör: İdil DÜNDAR

Kapak: Virgina Elena PATRONE

Basım: 2023 Ocak

Sayfa: 208 S.

ISBN: 978-605-7643-93-3

Fiyat: Basılı 76,00 TL, E Kitap 38,00 TL

YAZAR HAKKINDA:

Brenda Lozano, 1981 yılında Meksiko’da doğdu. Meksika’da ve ABD’de edebiyat eğitimi aldı. FONCA Genç Yaratıcılar programından burs kazandı; ABD, Avrupa ve Güney Amerika’da yazarlık programlarına katıldı, çok sayıda antolojide yer aldı. Chicago’da yayımlanan Make edebiyat dergisi için editörlük yapıyor ve New York merkezli Ugly Duckling Presse bünyesinde çalışıyor. 2015 yılında Conaculta (Meksika Ulusal Kültür ve Sanat Konseyi), Hay Festival ve British Council tarafından ülkesinde kırk yaşın altındaki en önemli yazarlardan biri seçildi. Bogotá39’un Latin Amerika’nın kırk yaşın altındaki en iyi kurgu yazarları listesine (2017) dahil edildi. İlk romanı Todo nada 2009’da, ikinci romanı İdeal Defter 2014’te yayımlandı. Cómo piensan las piedras (2017) adlı bir öykü kitabı var. Son romanı Brujas (2020) Notos Kitap tarafından yayına hazırlanıyor.

05.01.2023 © Novelius Edebiyat

‘Cadılar’ NOTOS Etiketiyle Raflarda” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın