talha kalay

2022 Yılı Edebiyat Soruşturması – Bölüm 24: Talha Kalay

25.01.2023 © Novelius Edebiyat

Yayına Hazırlayan: Mehmet BAHÇECİ

NOVELİUS EDEBİYAT Editörün Notu: 2022 Yılı Edebiyat Soruşturmamızda, edebiyatın yükünü sırtlanmış birbirinden değerli isimleri ağırlıyoruz. Konuklarımıza az sayıda ve net sorular yöneltmeye gayret ettik. Edebiyatseverler için faydalı olması temennisiyle...

2022 Yılı Edebiyat Soruşturması –

Bölüm 24: Talha Kalay

Soru 1:

2022 Yılında, edebiyat gündemini meşgul eden konulardan biri de edebiyat ödüllerinin gerekli olup olmadığı tartışmasıydı. Bu konuda neler düşünmektesiniz?

Cevap 1:

Farklı kategorilerde verilebilecek edebiyat ödülleri, okurlar adına gözden kaçırdıkları nitelikli eserleri fark etmelerini sağlamakla birlikte, yazarlar için de farklı türde eserler vermek noktasında teşvik edici olabilir. Fakat ödül sahiplerini belirleyecek olan jürinin, yalnızca popülerliği ile yüksek satış oranlarına ulaşan yazarları değil, objektif bir şekilde eserlerin niteliklerini ve özgün olduğu yönlerini göz önünde bulundurmaları gerekmektedir. Okur geri bildirimlerinin de uygun bir yöntemle değerlendirilmesi, ödüllerin toplum nezdinde kabul görmesini sağlayacaktır.

Soru 2:

Edebiyat mirası açısında zengin ve nitelikli bulduğunuz üç ülke hangileridir?

Cevap 2:

Edebiyat mirası denildiğinde, Rus Edebiyatı hem niteliği hem de insanlığın düşünce dünyasına bıraktığı derin felsefi ve psikolojik izlerle ön plana çıkmaktadır. Bunun yanında İngiliz Edebiyatı, özellikle fantastik edebiyatın kapısını aralaması bakımından özgün eserlerin yazılabileceği yepyeni bir alan ortaya çıkarmıştır. Türk Edebiyatı ise henüz uluslararası alanda hak ettiği değeri göremese de çok nitelikli eserlere sahip olduğumuzu düşünüyorum.

TALHA KALAY

Soru 3:

Daha nitelikli bir edebiyat ortamının oluşması adına yeni yılda (yayınevi-yazar-okur üçgeninde) neler yapılmalı? Ve 2023 yılından beklentileriniz nelerdir?

Cevap 3:

Ülkemizde okurluk seviyesi oldukça düşük ve arttırma yönünde yapılan çalışmalar yeterli değil. Buna ek olarak kitap fiyatlarındaki artışlar da yeni eserlerin yayınlanmasını ve satışını zorlaştırıyor. Neyse ki klasik eserler hem bulunurluk hem de fiyat açısından hala iyi durumda. 2023 yılının, okurlar arasında etkin bir edebiyat ikliminin oluşturulması, yazarların daha nitelikli eserler kaleme almak için kendini geliştirmesi ve yazarlara eserlerini yayınlanmakta kolaylıklar sağlanması için fırsatlarla dolu olmasını diliyorum.

Yazar TALHA KALAY‘ın Eserleri İçin Lütfen Tıklayınız…

Soruşturma Ana Ekranına Dönmek İçin Lütfen Tıklayınız…

25.01.2023 © Novelius Edebiyat

2022 Yılı Edebiyat Soruşturması – Bölüm 24: Talha Kalay” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın