muammer hacıoğlu şiir ödülleri

2022 Muammer Hacıoğlu Şiir Ödülleri

17.03.2023 © Novelius Edebiyat

NOVELİUS EDEBİYAT Artshop Yayıncılık ve Hacıoğlu ailesi tarafından bu yıl beşincisi düzenlenen yarışmada, 2022 Muammer Hacıoğlu Şiir Ödüllerinin kazananları belli oldu.

Naifçe Dergisi Genel Yayın Yönetmeni, Şair Ferhat Bezci’nin, Yayımlanmamış Dosya Dalında, “Asphodel” isimli dosyasıyla Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldüğü yarışmanın tüm kazananlarını tebrik ediyoruz…

Ödül Seçici Kurulu: Ayten Mutlu, Oğuz Özdem, Turgut Toygar, Volkan Hacıoğlu, Vedat Akdamar.

2022 Muammer Hacıoğlu Şiir Ödüllerinin Sahipleri:

Sevil Avşar, Şiir Emek Ödülü,

Ferhat Bezci, Yayımlanmamış Dosya dalında, Asphodel isimli çalışmasıyla, Jüri Özel Ödülü

Batıkan Alkan, İskele Sandalyeleri isimli çalışmasıyla Özendirme Ödülü

Sencer Başat, Yayımlanmış Kitap kategorisinde, Kar Karanlığı isimli çalışmasıyla Jüri Özel Ödülü,

Yavuz Yağcı, Yayımlanmış Kitap kategorisinde, Hümanizmatik isimli çalışmasıyla, Jüri Özel Ödülü,

ve…

Mustafa Seyfi, Yayımlanmış Kitap kategorisinde, Günah Çıkarma isimli çalışmasıyla, birincilik ödülünü kazanmıştır.

muammer hacıoğlu şiir yarışması

Şair Ferhat Bezci’ye Ödülüyle İlgili Duygularını Sorduk…

Ferhat Bey, 2022 Muammer Hacıoğlu Şiir Yarışmasında, Asphodel isimli dosyanızla derce yaptınız ve çalışmanız Jüri Özel Ödülüne layık görüldü. Bu başarınızdan ötürü öncelikle sizi tebrik ederiz. Duygu ve düşüncelerinizi bizimle paylaşabilir misiniz? Bu tür yarışmalara olan bakışınızı da merak etmekteyiz.

Ferhat Bezci: Bu ödülü, ömrümün sonuna dek sürecek olan yazın kariyerimin önemli duraklarından biri olarak görüyorum. Yarışmalar hakkında her ne kadar ülkemizde çeşitli iddialar ortaya atılsa da kendimiz dışında, sırf incelemek, değerlendirmek için bir araya gelen kurulların eserlere bakması da çok önemli diye düşünüyorum. Aynı zamanda yazarın içsel güdülenmesi dışında dışsal güdülenmesini de sağlaması yönünden önemli bir pekiştireç. Ha tabii ki ben herhangi bir ödül kazanmasaydım da yoluma devam edecek hatta belki de mevcut duruma göre çok daha fazla emek ve çaba verecektim, demem o dur ki yarışmalara eser gönderip kazanamayan yazarlar, şairler yahut bu tanımlamalara aday olan kişiler, kazanamadıkları için dirençsiz kalmasınlar, devinimin gücüne sarılınlar. Kazanan arkadaşlar ise bunun büyüsüne kapılmak yerine üzerine daha da koyarak devam etmeliler şayet benim yapacağım, özellikle bu dosya özelinde bu olacak, daha da güçlendirmeye çalışacağım.

Ferhat Bezci Hakkında:

2000 yılında İzmir’de doğan şair, şiire 2019 yılında başlamış olup şiirleri 2021 yılının Mart ayından itibaren çeşitli mecralarda yayınlanmaya başlamıştır. Yine 2021’in Mayısı ayında, Naifçe isminde edebiyat, kültür ve sanat dergisini kurmuş olan Ferhat Bezci’nin, 2022 yılı Şubat ayında Udumbara isimli ilk şiir kitabı okurların beğenisine sunulmuştur. Bu kitap, 2022 yılı Ağustos ayında Fihrist Kitap’tan yeni baskısı ile raflardaki yerini almıştır.

Ferhat Bezci, Varlık, Söğüt , Eliz Edebiyat Dergisi , Edebiyat Atölyesi, Yelkensiz Şiir Dergisi vb. dergilerde yer almış, İran’da yayımlanan Goroob Dergisinde de, Farsçaya çevrilmiş bir şiiri yayımlanmıştır.


Son olarak, Naifçe isimli dergisini yeni bir platforma dönüştürmeye hazırlanan Bezci, bu hazırlığın dışında Asphodel isimli ikinci şiir kitabı olmasını hedeflediği; şiir dosyasını ise Art Shop’un düzenlediği Muammer Hacıoğlu Şiir Yarışmasına göndermiş ve yarışmanın sonucunda Yayınlanmamış Dosya Dalında “ Jüri Özel Ödülünü “ kazanmıştır.

17.03.2023 © Novelius Edebiyat

Bir Cevap Yazın