hakan bıçakcı

2022 Yılı Edebiyat Soruşturması – Bölüm 9: Hakan Bıçakcı

01.01.2023 © Novelius Edebiyat

Yayına Hazırlayan: Mehmet BAHÇECİ

NOVELİUS EDEBİYAT Editörün Notu: 2022 Yılı Edebiyat Soruşturmamızda, edebiyatın yükünü sırtlanmış birbirinden değerli isimleri ağırlıyoruz. Konuklarımıza az sayıda ve net sorular yöneltmeye gayret ettik. Edebiyatseverler için faydalı olması temennisiyle...

2022 Yılı Edebiyat Soruşturması –

Bölüm 9: Hakan Bıçakcı

Soru 1:

2022 Yılında çıkan kitaplardan en beğendikleriniz hangileri oldu?

Cevap 1:

Cemil Kavukçu Boş Zamanlar, Bora Chung Lanetli Tavşan, Paul Dickinson Bruce Dickinson Otobiyografi, Ryunosuke Akutagava Raşomon, Edogawa Rampo Aynalar Cehennemi ve Diğer Öyküler, Eugene Ionesco Yalnız Adam

Soru 2:

2022 Yılında okurlarla buluşan ama hak ettiği ilgiyi göremediğini düşündüğünüz kitaplar hangileridir?

Cevap 2:

Abdülhak Şinasi Hisar’ın Everest Yayınları tarafından yeniden basılan kitapları.

hakan bıçakcı

Soru 3:

2022 Yılında, edebiyat gündemini meşgul eden konulardan biri de edebiyat ödüllerinin gerekli olup olmadığı tartışmasıydı. Bu konuda neler düşünmektesiniz?

Cevap 3:

Ödüllerin, en iyiler listelerinin gerekli olduğunu düşünenlerdenim. Onların “en iyileri” işaret ettiğine olan inancımdan değil tabii ki. Bu çok kişisel, çok göreceli bir konu. Gerekli olduğunu düşünme nedenim gözden kaçırabileceğimiz eserlere dikkat çekmesi, onları keşfetmemizi sağlaması.

Soru 4:

2022 Yılını öykü türü açısından ele alırsak, son derece zengin bir yılı arkamızda bıraktığımızı söyleyebiliriz. Yıl içerisinde çıkan öykü kitaplarından, en beğendiğiniz üç öykü hangileriydi?

Cevap 4:

Cemil Kavukçu Boş Zamanlar, Edogawa Rampo Aynalar Cehennemi ve Diğer Öyküler, Aylin Balboa Bu Hikaye Senden Uzun Osman

Soru 5:

Daha nitelikli bir edebiyat ortamının oluşması adına yeni yılda (yayınevi-yazar-okur üçgeninde) neler yapılmalı? Ve 2023 yılından beklentileriniz nelerdir?

Cevap 5:

Bu konuda karamsarım. Edebiyata olan ilginin her geçen gün biraz daha azaldığı, dikkat eşiğinin düştüğü, anlık içerikler çağındayız. Çok iyi yazarlarımız, çevirmenlerimiz ve editörlerimiz var. Çok nitelikli yayınevlerimiz var. Ama ilgi yok.

Yazar HAKAN BIÇAKCI‘nın Eserleri İçin Lütfen Tıklayınız…

Soruşturma Ana Ekranına Dönmek İçin Lütfen Tıklayınız…

01.01.2023 © Novelius Edebiyat

2022 Yılı Edebiyat Soruşturması – Bölüm 9: Hakan Bıçakcı” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın