fatma türkdoğan

2022 Yılı Edebiyat Soruşturması – Bölüm 14: Fatma Türkdoğan

10.01.2023 © Novelius Edebiyat

Yayına Hazırlayan: Mehmet BAHÇECİ

NOVELİUS EDEBİYAT Editörün Notu: 2022 Yılı Edebiyat Soruşturmamızda, edebiyatın yükünü sırtlanmış birbirinden değerli isimleri ağırlıyoruz. Konuklarımıza az sayıda ve net sorular yöneltmeye gayret ettik. Edebiyatseverler için faydalı olması temennisiyle...

2022 Yılı Edebiyat Soruşturması – Bölüm 14: Fatma TÜRKDOĞAN

Soru 1:

2022 Yılında çıkan kitaplardan en beğendikleriniz hangileri oldu?

Cevap 1:

Soru 2:

2022 Yılında okurlarla buluşan ama hak ettiği ilgiyi göremediğini düşündüğünüz kitaplar hangileridir?

Cevap 2:

Bu sorunun cevabını bilmek mümkün değil. Her kitap dosyası yazılana kadar yazara, sonra da okura ait olur. Geleceğe iz bırakmak için kaleme alınan eserler çeşitli nedenlerle ilgi görmemiş olabilir.

fatma türkdoğan
“Fatma TÜRKDOĞAN”

Soru 3:

2022 Yılında, edebiyat gündemini meşgul eden konulardan biri de edebiyat ödüllerinin gerekli olup olmadığı tartışmasıydı. Bu konuda neler düşünmektesiniz?

Cevap 3:

Evet, bence gereklidir ama jürinin tutumu önemli. Hakkaniyetli olmak zorundalar. Sağa sola yaslanmayan eserler bu yüzden gerekli ödüllere ulaşamıyorlar.

Bugünlere gelmemdeki en büyük itici güç, ülke genelinde yapılmış olan bir öykü yarışmasına katılıp birincilik ödülü almam oldu. Arkasından bir öykü kitabı geldi ve diğerleri… Türk edebiyatına yeni isimler kazandırmak ve isimsiz yeteneklere ulaşmak için bu tür yarışmalar desteklenmelidir.

Soru 4:

2022 Yılını öykü türü açısından ele alırsak, son derece zengin bir yılı arkamızda bıraktığımızı söyleyebiliriz. Yıl içerisinde çıkan öykü kitaplarından, en beğendiğiniz üç öykü hangileriydi?

Cevap 4:  

Gülçin Granit, Akdoğan Yayınları, Hamura Fısıldayan Kadın, Deyyusun Dölü O Komiserim!

Belgin Bıyıkoğlu, Artshop Yayıncılık, 22 Kadın 22 Öykü 2, Nafile Bir Çabaydı

Galip Şefahet, Anatolia Yayınları, Geçmişte Kalan Gelecek, Uzun Hikâye

Soru 5:

Daha nitelikli bir edebiyat ortamının oluşması adına yeni yılda (yayınevi-yazar-okur üçgeninde) neler yapılmalı? Ve 2023 yılından beklentileriniz nelerdir?

Cevap 5:

Maalesef okumayan bir toplumuz. Aslında okumak, ekmek gibi su gibi bir ihtiyaç. Önüne gelen sanki çok ucuzmuşçasına kitap çıkartıyor, piyasa kalitesiz kitaplarla dolu. Sırf ticari kaygılarla kitap basmamalı yayınevleri. Okumadan yazmak olmaz; kendini okuyarak besleyen, geliştiren, hayal dünyası geniş, imla kurallarını hiç olmazsa kendi yazılarında uygulayan kalemlere ihtiyacımız var.

Yeni yıldan beklentim; yayınevlerinin PR çalışmalarına daha fazla -bazı yayınevleri hiç yapmıyor- yer vermeleri, editörler tarafından ön elemeye tabi tutulmuş eserlerin basılması, kaleme alınan edebî eserlerin kaliteli okura ulaşması.

Yazar ve Editör FATMA TÜRKDOĞAN‘ın Eserleri İçin Lütfen Tıklayınız…

Soruşturma Ana Ekranına Dönmek İçin Lütfen Tıklayınız…

20.12.2022 © Novelius Edebiyat

2022 Yılı Edebiyat Soruşturması – Bölüm 14: Fatma Türkdoğan” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın