mahmut aksoy

“Peron’da Şiir” Gecesi Düzenlendi

06.08.2023 © Novelius Edebiyat

edebiyat Ototrof Akademi “Peron’da Şiir” etkinliğinde, Şair ve Yazar Mahmut Aksoy gecenin anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı…

“Bu sıcak yaz gecesinde Diyarbakır’da “Şiirin başka alternatifleri var mı?” sorusunu defterin arka sayfalarına itip sesin, titreşimin imkanına sahip olalım istiyorum. Herkese iyi bir şiirden koparılmış dirençli hayatlar diliyorum.” MAHMUT AKSOY

Peron’da Şiir Gecesinin Konuşma Metni
Mahmut Aksoy

Peronlar hayatımda büyük yerler kapladı. İndir-bindir, sürekli çay, gidilecek yer için ayrılan paranın içine konulan umut, otobüslere sinen koku, buğulu cam klişesi ve daha bir sürü kaygı yumağı peronlardadır. Ama bugün başka bir Peron’dayız, pub olanından. Üstelik şiirin birleştirici yanını birbirimize sürmek için toplanmışız.


Diyarbakır zaten kültür, sanat dinamiğini koruyan bir il. Bu etkinlikle ona büyük katkılar sunmuş olmayabiliriz ama kültür ve sanat dinamiğine küçük bir cümle yeri açmış olmak bile mutluluk verici.
Genelde şiir okuma etkinlikleri edebi konulara müsait olan mekanlarda yapılır. Bu sefer pub kültürü dahilinde şiir okumak ayrı bir keyif verir umarım konuklara ve dinleyicilere.

mahmut aksoy

Ototrof Akademi olarak sağlayıcısı olduğumuz “Peron’da Şiir” etkinliğine sadece 9 şair konuk oldu sanmayın, afişte adı yazılmamış Remziye Çelik, Önder, Yaşar gibi başka şair arkadaşlar da var. Bilirsiniz etkinliklerin hengâmesinde bazıları davet edilmeyi unutulur ya da katılım belirsizliğinden dolayı afişe bu isimler yazılmaz. Ama buradayız şimdi; asıl olan bu, yani azınlığa yanaşma isteği.
Bu sıcak yaz gecesinde Diyarbakır’da “Şiirin başka alternatifleri var mı?” sorusunu defterin arka sayfalarına itip sesin, titreşimin imkanına sahip olalım istiyorum.


Herkese iyi bir şiirden koparılmış dirençli hayatlar diliyorum.

2 Ağustos 2023, Kızıltepe – Mardin

06.08.2023 © Novelius Edebiyat

Bir Cevap Yazın