Kitap Önerisi: “Genç Bir Köy Hekimi”

Nitelikli edebiyatın peşinde; durmadan, yorulmadan didinmeye ve üretmeye devam ediyoruz. İyi kitapların iyi okurlarla buluşması gayretiyle her hafta yeni bir eseri tanıtmak niyetindeyiz. Büyük önem verdiğimiz kitap incelemelerimize, makale ve röportajlarımıza, her zamanki şevk ve titizliğimizle devam edeceğimizi takdirlerine sunarız. 

Sovyet dönemi Rus edebiyatının en önemli temsilcilerinden Mihail Afansyeviç Bulgakov, (15.05.1891 Kiev – 10.03.1940 Moskova) sanatçı kişiliğinin yanı sıra ayna zamanda bir tıp doktoruydu. Mesleğinden edindiği tecrübelerle kaleme aldığı “Genç Bir Köy Hekimi” (kimi çevirilerde Genç Bir Doktorun Anıları ismiyle geçer) Bulgakov’un ustalık eserleri arasında sayılır. Eserde, Sovyet Rusya’nın ücra bir köşesine atanan genç bir doktorun başından geçen gerilim ve stres dozu yüksek olaylar silsilesi, Bulgakov’un kıvrak diliyle, ustalıkla anlatılır. Türkiye’de birçok yayınevi tarafından okurlarla buluşturulan bu güzel eserin, Can Yayınları, Modern Klasikler serisinden, Ergin Altay çevirisiyle yapılan baskısını nazarıdikkatlerinize sunarız.

Hepinize keyifli okumalar…

noveliusedebiyat

“Mihail Bulgakov, tüm zamanların en büyük romancılarından Lev Tolstoy’la aynı karede.”

Can Yayınları, Arka Kapak Tanıtım Yazısı*

Birinci Dünya Savaşı sırasında, 1916 yılında üniversiteden diplomasını alan genç doktor Bulgakov gönüllü olarak Kiev’de çalışmaya gitti. Smolensk bölgesinin küçük bir köy hastanesinde çalışmak, genç doktorun bir genç yazar haline gelmesinde büyük bir rol oynadı. Rusya yeni bir devrime ve içsavaşa doğru sürüklenirken Bulgakov, Rus halkını en çıplak haliyle ve en hayati sorunlarıyla tanıdı. Korku içinde yaptığı ilk ameliyatıyla genç bir kızın hayatını kurtaran genç doktor, başka bir gün morfin kullanmaya başlamış meslektaşını kurtarmaya çalışır. Fakat trajik ve dehşet verici görünen her şey Bulgakov’da hayatın ciddi mizahıyla anlatılır. Bulgakov’un hayatının bu ilk doktorluk dönemini anlatan “Bir Doktorun Olağanüstü Serüvenleri”, “Genç Bir Köy Hekiminin Hatıraları”, “Ben Öldürdüm” ve “Morfin” adlı öyküleri Türkçede ilk kez bu kitapta bir araya geliyor.

(*) Kaynak: canyayinlari.com

Kitap Önerisi: “Genç Bir Köy Hekimi”” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın