Haftanın Önerisi: Oyun

22.07.2022 © Novelius Edebiyat

Yazan: Mehmet BAHÇECİ

Nitelikli edebiyatın peşinde, durmaksızın çalışmaya ve üretmeye devam ediyoruz. İyi kitapların iyi okurlarla buluşması gayesiyle çıktığımız yolda, her hafta yeni bir eserin tanıtımını yapmaktan kıvanç duymaktayız. Büyük önem verdiğimiz kitap incelemelerimize, makale ve röportajlarımıza, her zamanki şevk ve titizliğimizle devam ediyor olacağız.

novelius “Haftanın Kitap Önerisi” Köşemizin bu haftaki konuğu, Jack London‘ın az bilinen eserlerinden biri olan Oyun.

Orijinal adı The Game olan eseri, Mete Ergin’in harika çevirisiyle, Yordam Kitap‘tan okuduk ve sizlere de gönül rahatlığıyla tavsiye ederiz. Ayrıca Yordam Kitap’ın Jack London serisine ait kapak çalışmalarını da son derece başarılı bulduğumuzu belirtelim.

jack London
"Jack LONDON - 1876 -1916"

Eserde, yirmi yaşındaki profesyonel boksör Joe Fleming ile on sekizlik sevgilisi Genevieve arasındaki aşk öyküsüne odaklanılıyor. Evlilik planları yapan âşıkların tatlı koşuşturmalarıyla başlayan romanda sık sık sosyal meselelere, bilhassa dönemin Amerikan toplum yapısına yönelik tahlillere ve işçi sınıfının kronikleşen sorunlarına yer verilmiş. Ve elbette boks! Boks adeta bu kitabın temel direği konumunda.

Bir dönem kendisi de boks sporuyla uğraşan Jack London, bir boks müsabakasında yaşananlar ne denli ustaca tasvir edilebilirse, o kadar büyük bir başarıyla sayfalarına taşımayı bilmiş. Eseri okurken; o ringde savaşan, yumruk atan, yumruk yiyen, düşen, kalkan, rakibine sarılan ve hatta tribünlerin coşkun tezahüratları kulaklarında çınlıyan Joe Fleming değil de adeta bizdik. Öyle kusursuz bir anlatım ki, ne bir kelime eksik ne bir kelime fazla… 

YORDAM KİTAP BASIN BÜLTENİ:

Yirmi yaşındaki Joe Fleming hayatını işçilik yaparak kazanan, arada para ödüllü maçlara çıkan bir boksördür. Son maçından kazandığı parayla annesinin evinin taksitini ödemiştir. Bir oyun daha kazanabilirse nişanlısı Genevieve ile evlenebilecektir. Ömründe hiç boks ringi görmemiş olan genç kadından gelip bir kez olsun kendi maçını izlemesini ister.    Jack London, hem bir spor muhabiri hem de amatör bir dövüşçü olarak boksla yakından ilgilenmişti. Oyun, işin içine para girdiğinde boks sporunun nasıl acımasız bir hal alabileceğini işleyen kısa ve etkileyici bir roman.

22.07.2022 © Novelius Edebiyat

Haftanın Önerisi: Oyun” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın